NOVINKY
Nečekané objevy, šťastné náhody, tvrdá práce i splněné sny. Podívejte se na novinky ze světa Neuronu a špičkové české vědy. Filtrujte obsah, který vás zajímá.
Ceny Neuron 2024: Oslavte s námi krásu vědy
Nadace Neuron ocení špičkové české vědce. Slavnostní předávání prestižních vědeckých Cen Neuron se koná 19. ledna 2025 od 19:00.
Ohlédnutí za úspěchy a plány na nový rok
Děkujeme vám za vaši přízeň a podporu v roce 2024! Pojďme si ve videu a příspěvcích níže připomenout, kolik krásných okamžiků nám věda v uplynulém roce přinesla.
Nadace Neuron splní další vědecký sen talentované studentce
Vášeň pro vědu často začíná už v útlém věku, a proto je podpora mladých talentů jednou z hlavních misí Nadace Neuron. Dlouhodobě spolupracujeme s Juniorskou vědeckou konferencí, kde každoročně vybranému studentovi či studentce pomůžeme udělat krok blíže k jejich vědeckým snům. Letos jsme se rozhodli ocenit talentovanou Adélu Podholovou.
Společnost 4.0: Jaká je budoucnost mezilidských vztahů?
Svět se rychle mění, zejména díky moderním technologiím, které ovlivňují i mezilidské vztahy. Informace se šíří rychleji než kdy dřív, což nám umožňuje být stále v kontaktu. Jaký dopad to má na budoucnost vztahů, bylo tématem debaty Společnost 4.0.
Odhalená pravda a mýty o mikrobiomu a našem zdraví
Jaký vliv má mikrobiom na naše zdraví? Kam sahá současné vědecké poznání? Jaké jsou zkušenosti z lékařské praxe a co můžeme udělat pro svůj mikrobiom? Tyto otázky byly předmětem diskuse v rámci Neuron Online Talk s názvem Mikrobiom a zdraví: Pravda a mýty. Do debaty se zapojili imunoložka Helena Tlaskalová-Hogenová, laureát Ceny Neuron Martin Schwarzer, lékař Jiří Vejmelka, imunolog Jakub Abramson a mikrobioložka Lucie Najmanová. Celý večer moderovali ředitelka Nadace Neuron Monika Vondráková a mecenáš a spoluzakladatel Nadace Neuron Jaroslav Řasa.
Neuron Online Talk: Jaký má mikrobiom vliv na naše zdraví?
Co je to mikrobiom? Jaký má vliv na naši imunitu? Jak ovlivňuje naši náladu? A skutečně jsou fermentované potraviny zázračné? O faktech a mýtech spojených s mikrobiomem a lidským zdravím budou v rámci Neuron Online Talku diskutovat imunoložka Helena Tláskalová Högenová, doktor Jiří Vejmelka, laureát Ceny Neuron Martich Schwarzer a imunolog Jakub Abramson. Vysílání proběhne 19. 11. od 17:00.
Podpořili jsme 13. Juniorskou vědeckou konferenci
Přednáška o křečcích a místo coffee break přestávka na kakao. I letos se konala vědecká konference mladých talentovaných přírodovědců, kterou jsme v rámci našeho projektu Neuron Junior podpořili.
Cyril Höschl získává Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě
Spojit „duchařinu“ a „práškařinu“ a vybudovat instituci, která ve střední a východní Evropě nemá obdoby. I to se v průběhu kariéry podařilo profesoru Cyrilu Höschlovi. Za jeho celoživotní přínos v oblasti psychiatrie a duševního zdraví se mu Rada Nadace Neuron rozhodla udělit v mimořádném termínu u příležitosti dne Světového dne duševního zdraví prestižní Cenu Neuron. Tu převzal profesor Höschl, který svůj život zasvětil popularizaci psychiatrie a destigmatizaci psychiatrických pacientů, s nadšením, pokorou, ale i humorem jemu vlastním.
Neuron Club: Regulace, etika i budoucnost AI
Umělá inteligence - klíčové téma posledních let, které prostupuje většinou odvětví. Jak je to s regulací AI? Jak může pomáhat v medicíně? A proč je rozdíl mezi implementací umělé inteligence ve firmách v USA a u nás? Na tyto otázky nabídli odpověď na Neuron Clubu specialistka na právo v oblasti technologií Veronika Macurová Křížová, laurát Ceny Neuron a expert na jazykové modely Tomáš Mikolov a student s bohatou praxí v oblasti deep learningu a počítačových neurověd Martin Picek. Diskuzí provázel novinář Pavel Kasík.
Neuron se vyrazil inspirovat významnými švédskými nadacemi na podporu vědy
Nadace Neuron navštívila na začátku září Švédsko. Mise byla jasná - načerpat inspiraci a navázat důležité kontakty. Do Švédska se delegace z Neuronu vydala na pozvání české velvyslankyně v této severské zemi Anity Grmelové. Švédsko se totiž může chlubit dlouhou tradicí rodinných nadací, které se věnují podpoře vědy.
Český student na stáži přispěl k výzkumu, který pomáhá ochrnutým znovu chodit
Rozvoj umělé inteligence může pomáhat i v medicíně - třeba ochrnutým lidem znovu chodit. Švýcarská laboratoř .NeuroRestore pracuje na implantátech, které pacientům vrací díky AI možnost znovu ovládat své končetiny. Šestiměsíční stáž nyní v Lausanne díky Neuronu absolvoval i český student Martin Picek.
Zahradní setkání 2024
Teplý srpnový podvečer a ta nejlepší společnost. Naši laureáti, mecenáši a další podporovatelé vědy se již tradičně neformálně setkali ve Vratislavské zahradě. Děkujeme všem, kteří přijali pozvání na naše zahradní setkání.
Expedice Neuron vyrazí za objevem největšího podzemního termálního jezera
V roce 2022 objevili na hranici Albánie a Řecka pravděpodobně největší podzemní termální jezero světa. Kvůli nedostačující technice ale nemohli tento objev dokázat. Nyní se výprava Marka Audyho na místo chystá vrátit, aby díky Expedici Neuron svůj objev potvrdila.
„Rohlenová je pro mě hrdinka!“ říká studentka po stáži ve vědecké skupině
Pochází z malé vesničky ve východních Čechách. Už jako malá experimentovala s octem a jedlou sodou, když se snažila přinutit malou raketku létat. Zvídavost a nadšení pro vědu ji neopustily ani na střední škole, stejně tak jako ambice dobýt svět vědy. Seznamte se s Terezií Štěpánkovou, 19letou studentkou, které jsme splnili její vědecký sen a zajistili jí osmitýdenní stáž ve výzkumné skupině naší laurátky a expertky v oblasti nádorové biologie Kateřiny Rohlenové.
Český mentor inspiroval izraelského stážistu k zlepšení strojového učení
Letos jsme poprvé spolu s Nadačním fondem IOCB Tech umožnili dvěma nadaným izraelským studentům stáž na MFF UK. Věnovali se zde výzkumu v oblasti umělé inteligence a ochrany kulturního dědictví. Jednomu z nich se díky jeho českému mentorovi podařilo vylepšit metody strojového učení.
Laureátka Ceny Neuron Lucie Kalousová získala granty v hodnotě 28 milionů korun
Laureátka Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce za rok 2019 v oblasti společenských věd Lucie Kalousová získala dva prestižní granty v hodnotě 28 milionů korun.
Seznamte se na Colours of Ostrava s účastníky dobrodružných Expedic Neuron
Důkaz o nejhlubší zatopené propasti světa, objev nového druhu krokodýla či nález jedno z nejstarších mayských měst. U těchto i mnoha dalších objevů stála Expedice Neuron. Nyní máte možnost si na Colours of Ostrava přijít poslechnout o dvou zásadních objevech, které Expedice Neuron pomohla realizovat.
Gratulujeme Jiřímu Frimlovi k prestižní rakouské ceně FWF Wittgenstein
Jako první Čech v historii převzal ve čtvrtek večer biolog a laureát ceny Neuron 2019 prestižní rakouskou cenu FWF Wittgenstein. Jedná se o nejvýše dotovanou cenu Rakouska. Na svůj další zkoumání rostlin a jejich mechanismu růstu tak získá celkem 1,7 milionů eur.
Komunikace, prevence, edukace: Neuron debatoval o budoucnosti zdraví v Opero
Pětice odborníků a odbornic přijala pozvání ke společné debatě Budoucnost zdraví z cyklu Společnost 4.0 v elegantních prostorách Opero. To bylo také společně s Nadací Neuron a Aspen Institute CE organizátorem večera. Panelisté nahlíželi otázky nadčasového a aktuálního tématu – budoucnost zdraví v kontextu vlivu moderních technologií a inovací.
Martina Benešová-Schäfer: Posedlost radioaktivitou
V medicíně to byl krok kupředu. Martina Benešová-Schäfer spoluvyvinula radiofarmakum, které umožňuje detekci a zobrazení nádoru prostaty. Zjednodušeně řečeno: po aplikaci léku je vidět, kolik metastáz pacient má a jak se v těle šíří. To pak umožňuje upravovat dávkování tak, aby byl organismus vystaven jen optimální dávce radiofarmaka a eliminovaly se tak nežádoucí účinky spojené s charakterem onemocnění a podáváním jiných léčebných terapií.
Geopolitika v kritickém bodě: 7 kroků ke svobodě
Evropa se za poslední roky zbavila obav z bezprostředního válečného konfliktu a upadla do klidného blahobytu. Vpád Ruska na Ukrajinu připomněl, že bezpečnost je křehká a že ani Česko nemusí být ušetřeno. Co s tím? Diskuze pod hlavičkou Neuron Online Talku přinesla odpovědi z různých úhlů pohledu. A tady je souhrn toho nejdůležitějšího.
Elegance molekuly dotančila k nejvyšší sledovanosti v kinech
Přímý přenos divadelní hry Elegance molekuly o životě biochemika Antonína Holého, který objevil řadu antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS či hepatitidy, se stal nejnavštěvovanějším „filmem“ prvního dubnového víkendu. Představení Dejvického divadla sledovalo v kinech po Česku rekordních 28 tisíc lidí. Vznik divadelní hry o biochemikovi Antonínu Holém podpořil Neuron a Monika Vondráková shrnula, v čem je tento příběh stále tak jedinečný.
Čeští vědci z Expedice Neuron jsou na stopě dlouhověkosti
Vědci ostravské Přírodovědecké fakulty a brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR objevili v RNA žraloka malohlavého možný klíč k jeho dlouhověkosti. Podle nových zjištění žralok v rámci svých molekulárních procesů využívá enzym typický pro odolné nádorové buňky. Paryba, která se dožívá i více než 400 let, se stala hlavním zájmem Expedice Neuron Za žralokem malohlavým, která se v roce 2022 vydala na Island odebrat vzorky a objevit tak klíč k impozantní evoluční kličce.
Neuron Talk: Geopolitika na kritickém bodě
Proč současná geopolitická situace připomíná stav před 100 lety? Kde nalézt novodobého Churchilla a které kroky podniknout, abychom i nadále žili ve svobodě? Jak by měla zareagovat společnost, armáda a ekonomika? Sledujte Neuron Talk.
„Byla to výzva, bylo to úžasné,“ zaznělo na setkání stážistů s izraelskou velvyslankyní v Praze
Velvyslankyně státu Izrael v Praze Anna Azari se setkala se stážisty a stážistkami z prvního ročníku stipendijního programu Neuron & IOCB Tech Internship in Israel. Studenti se během dvouměsíčních stáží v Izraeli věnovali svému výzkumu, poznávali tamní vědecký ekosystém se zaměřením na komercionalizaci a transfer, ale i život mimo univerzitu. Zkušenosti pak sdíleli v rámci setkání, které se uskutečnilo v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.
Současný svět geopolitickou optikou
Na začátku devadesátých let jsme uvěřili tomu, že nastal konec dějin a že střet civilizací není to, co nám hrozí. Evropa postupně omezovala zbrojení, státy se soustředily na ekonomický rozvoj. Svět se ale začal vyvíjet jinak, mocenské konflikty se přiblížily k našim hranicím, spory bují na několika dalších místech po celém světě. Boj o moc, území a zdroje sílí, jako společnost se ocitáme před novými výzvami. Které to jsou? A co bychom měli udělat pro to, abychom mohli i nadále žít ve svobodě, prosperitě a bezpečí?
Neuron Science Night propojila vědu a byznys
Nejvíc nápadů vzniká, když vyjedete mimo své prostředí. A tak se Neuron Club vydal kousek za Prahu řešit zkušenosti, know-how i inspiraci z transferu a aplikace vědy do reálného života. První Neuron Science Night propojila špičky české vědy s byznysmeny a mecenáši Nadace Neuron.
Expedice Neuron objevila jedno z nejstarších mayských měst
Česko-slovenská archeologická výprava objevila s podporou Nadace Neuron nové město mayské civilizace. Město, které pojmenovala Yax Balam (První Jaguár), se nachází v guatemalské provincii Petén a má téměř 3000letou historii. Nalezení jednoho z nejstarších mayských měst společně se zkoumáním dalších nálezů z této oblasti pomůže odkrýt neobjasněné a rozhodující fáze mayských dějin.
Ohlédnutí za rokem 2023 v Neuronu. PF 2024
Devět udělených Cen Neuron, splněný vědecký sen, studentské stáže, diskuze o Společenské smlouvě s prezidentem Petrem Pavlem, Expedice Neuron za Ztraceným mayským městem, propojení vědců s byznysmeny a celá řada dalších aktivit na popularizaci české vědy. Společná cesta vědeckým poznáním nás dovedla k závěru roku 2023 a ke shrnutí hlavních milníků, které provázely Nadaci Neuron. Díky za vaši podporu, čas, energii i inspiraci, které jste nám v průběhu celého roku věnovali.
Čas strávený v laboratoři mě naplňuje, říká mladá vědkyně
Reálný výzkum už na střední škole. 18letá vědkyně zkoumá nanovlákna. Pokud vás věda baví, skočte po ní, nikdy není příliš brzy! Tak by mohly vypadat titulky, které by nejlépe vystihly Terezii Štěpánkovou a její projekt prezentovaný na Juniorské vědecké konferenci. Co zkoumá? Jakých výsledků už stačila dosáhnout? A jakou budoucnost podle ní mají nanovlákna?
Přínos vědeckých stáží? Kontakty na špičkové instituce i rozvoj v osobnostní rovině
Rozhled v oblasti vědy, navázání vztahů s institucemi světového formátu, poznání nových laboratorních technik, možnost porovnat český vzdělávací systém se zahraničním, ale i osobní rozvoj či získání většího sebevědomí. Dvouměsíční stáže v Izraeli studentům přinesli přínos v akademické i osobnostní rovině. Co hodnotí jako největší bonus?
Projekty českých vědců na Transfera Technology Day 2023
Inovativní jehly pro elektroakupunkturu, chemické světlušky či ventil do raket. Letošní ročník Transfera Technology Day 2023 zná tři vítězné technologie, které dle porotců nejlépe propojují českou vědu s byznysem a mají největší komerční potenciál. Na výběru inovativních vědecko-technologických projektů se jako porotce podílel mecenáš Nadace Neuron Jaroslav Řasa.
Nadace Neuron podpořila Juniorskou vědeckou konferenci a splní vědecký sen
Bezmála 60 mládežníků ve věku 10 – 19 let prezentovalo své projekty na dvoudenní Juniorské vědecké konferenci, kterou za podpory Nadace Neuron hostila Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze. V rámci podpory mladých badatelů nechyběla ani cena Dětský vědecký sen, kterou nadace už tradičně uděluje v rámci této konference. Kdo promění svůj vědecký sen v realitu?
Nadace Neuron udělila Ceny Neuron 2023 a ocenila nejvíce vědkyň
Hledání slabých míst rakovinných buněk, elektřina ze slunce i v noci, lepší oči pro roboty. Nadace Neuron ocenila špičkové vědkyně a vědce prestižními cenami Neuron za rok 2023.
Laureátka Ceny Neuron Anežka Kuzmičová získala ERC grant
Laureátka Ceny Neuron 2022 pro nadějné vědce v oblasti společenských věd Anežka Kuzmičová získala prestižní ERC grant v hodnotě 1,5 milionu eur. Pětiletý výzkumný projekt zaměřila na vztah dětí k informacím a způsob, jakým při čtení zpracovávají fakta. Kombinací oborů, různých přístupů i metod patří její výzkum k jedinečným, a to v českém i světovém kontextu.
Výzkum Lucie Kalousové: Zkracuje chudoba život?
Proč je populace v některých zemích zdravější a jinde je to naopak slabší? Co je pro naše zdraví horší – blahobyt bez stresu, nebo chudoba a skromnost? Proč se chudí lidé v USA dožívají v průměru o deset let méně než bohatí, zatímco v Česku je tento rozdíl mezi oběma skupinami jen nepatrný? To objasňuje v rozhovoru pro časopis Téma Lucie Kalousová, laureátka Ceny Neuron 2019.
Rituál může být „lékem“ na úzkost, říká Martin Lang
Neuron Story s Martinem Langem
Mikolov & Boháček: O umělé inteligenci a stáži v Berkeley
Jeden je světově uznávaným odborníkem na umělou inteligenci a strojové učení, druhý se tématům intenzivně věnuje v kontextu digitální forenziky. První pracoval pro největší technologické firmy a teď vede svoji skupinu na ČVUT, druhý už studuje na Stanfordu. Tomáše Mikolova a Matyáše Boháčka dělí jedna generace, zájem o budoucí využití technologií ale mají společný.
Podcast: Les je jako internet, houby jsou jeho kabely
Podcast Brain We Are představuje zajímavá jména současné české vědy a ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron dává prostor jeho laureátům Ceny Neuron. Po Tomáši Mikolovi byl dalším hostem biolog Petr Kohout, který mluví o lese jako internetové síti, na kterou jsou prostřednictvím podhoubí připojeny rostliny.
Poslechněte si podcast s Tomášem Mikolovem
Laureát Ceny Neuron za významný vědecký objev 2018 - computer science byl hostem podcastu Brain We Are, ve kterém došlo na umělou inteligenci, evoluční algoritmy i překladač Google.
Polárník Josef Svoboda získal nejvyšší kanadské vyznamenání
Víte, že dokonce jeden ostrov nese jeho jméno? Začtěte se do celého příběhu.
Když dodržíme pravidla, pandemie brzy skončí
Nadační fond Neuron připravil diskusi vědců a ekonomů k aktuálnímu tématu rozvolňování.
Trilogie online Neuron Clubu na téma Covid-19
Nadační fond Neuron připravil sérii diskusí vědců a ekonomů k tématu onemocnění Covid-19.
Rozvolňování: Jak to nepokazit!
Pozvánka na exluzivní diskuzi vědců. Termín: úterý 13. dubna 2021 v 19 hod.
Uzavření škol může dětem přinést i pozitiva, vypočítává socioložka
Nejen životní styl či jídelníček. Na naše zdraví má vliv spousta dalších faktorů, z nichž mnohé nemáme ve své moci. Jaké to jsou? Díky svému bádání o tom mnohé ví socioložka Lucie Kalousová, které její výzkum vztahu mezi sociální nerovností a zdravím populace loni vynesl prestižní Cenu Neuron pro mladé nadějné vědce.
Startuje nominační proces na prestižní vědecké Ceny Neuron 2021
Kteří vědci získají ocenění v roce 2021? Ocenění se uděluje v oborech biologie, computer science, fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy.
Odpíračství vakcín je skoro stejně staré jako vakcíny
Ve společnosti panují rozporuplné a nepřehledné informace k tématu vakcinace. Lidé jsou přesycení odbornými články a vyjádřeními a nutně potřebují kvalitní informace, aby si mohli vytvořit ucelený pohled.
Dva laureáti Cen Neuron získali prestižní grant Evropské výzkumné rady
Dva laureáti Cen Neuron v oboru společenské vědy Filip Matějka a David Kosař získali ERC grant, který je udělován špičkám evropského výzkumu.
Minulý týden nás opustil světově uznávaný archeolog profesor Evžen Neustupný
Vzpomeňte s námi na jeho život i dílo skrze výtažky z rozhovoru s ním z roku 2014.
Úspěchy 2020 a PF 2021
Co vše jsme ve fondu za celý rok stihli? Podívejte se s námi na krátké ohlédnutí za úspěchy NF Neuron v roce 2020.
Není vakcína jako vakcína
Zveme Vás na online debatu ve středu 13. ledna od 17 hod.
Kritické myšlení – začněte tím, že si přiznáte, že na to nestačíte
30. října 1935 na letišti poblíž Daytonu v Ohiu měl Boeing zpečetit svou dominanci v oblasti letového inženýrství. Jenže jeho Model 299, prototyp strategického bombardéru, kterého si mělo za miliony dolarů objednat americké vojenské letectvo, místo triumfálního letu havaroval pár vteřin po startu a dva členové posádky zahynuli.
Strategie kladiva a tance nám pomáhá lépe zvládnout pandemii
Rozporuplné informace k pandemii vnášejí do společnosti nejistotu. NF Neuron se proto rozhodl zorganizovat přehlednou panelovou diskusi se špičkovými vědci na téma Pandemie: Fakta a nejbližší výhledy.
Laureát Nobelovy ceny spolupracuje na výzkumu s Čechy
Týden udělování Nobelových cen je za námi. Přečtěte si komentáře dvou našich vědců k vybraným oceněným laureátům a jejich výzkumům, které oslnily porotu nejprestižnější světové vědecké ceny.
Covid-19: vezmeme si poučení pro budoucnost?
Zamyšlení imunologa Václava Hořejšího nad zvládáním současné situace. Nynější pandemie je těžkou ranou celému světu – a trochu paradoxně především té jeho nejbohatší a ekonomicky a technicky nejrozvinutější části. To, že nás něco podobného postihne, se vědělo už dávno – otázkou jen bylo, kdy se to stane, a jaký konkrétní virus to bude. Je proto až šokující, že především nás, bohaté „zápaďáky“ nový koronavirus zastihl tak zoufale nepřipravené a způsobil nám tolik škod.
5 věcí, které je potřeba udělat před další pandemií
Robert Langreth za přispění Jamese Patona a Rileyho Griffina se zamýšlí nad tím, jak pomocí pěti kroků zvládnout potenciální příchod další pandemie. Originální text v angličtině přinesl Bloomberg Businessweek.
Mimořádné Ceny Neuron získali dva vědci za boj proti virovým a bakteriálním nákazám
Nadační fond Neuron se rozhodl v letošním výjimečném roce udělit Mimořádné Ceny Neuron dvěma českým vědcům za boj proti virovým a bakteriálním nákazám. Jejich touha po poznání a vědecké výsledky zachraňují miliony životů po celé zemi. Mimořádné Ceny Neuron získávají virolog Tomáš Cihlář a epidemiolog Karel Raška.
Dvě světové osobnosti české vědy letos obdrží Mimořádné Ceny Neuron
Současná situace a zkušenost s celosvětovou pandemií nového koronaviru nám znovu zdůrazňuje významnou roli vědy v řešení globálních výzev. Proto letos předá Nadační fond Neuron Mimořádné Ceny Neuron dvěma excelentním českým vědcům, kteří se zasloužili o celosvětový vědecký přínos v boji proti virovým pandemiím a bakteriálním nákazám.
V USA je větší příjmová nerovnost než v EU
Díky kampani Ptejte se vědců jste se ptali vědců a laureátů Cen Neuron na vše, co vás zajímá z různých oborů vědy. Přinášíme vám třetí interview, tentokrát se socioložkou Lucii Kalousovou, které jste napsali sami svými dotazy.
Filip Matějka: Přijde chvíle, kdy budeme od ostatních potřebovat pomoc hlavně my
Filip Matějka je behaviorální ekonom, který pomocí ekonomických teorií vysvětluje chování lidí a státu. Ptali jste se ho na témata, která vás zajímají v souvislosti s dalším vývoje ekonomiky a „postpandemické“ společnosti.
Tomáš Mikolov: Každá technologie se dá zneužít
Tomáš Mikolov, laureát Ceny Neuron, patří k předním českým expertům na umělou inteligenci a neuronové sítě. Tomáš pracoval pro technologické giganty jakými jsou Google nebo Facebook a je jedním z vědců, kteří stojí za zdokonalením Google překladače.
Věda palivem moderního byznysu
Setkání, které vám přiblíží vědu z oblasti základního výzkumu a její vliv na rozvoj podnikání
Jak dostat velrybu do bazénu aneb Jan Nekovář pro Neuron
V Síni slávy mezinárodní matematické olympiády, celosvětové soutěže národních týmů nadaných středoškoláků, konané každoročně již šedesát let, je v první stovce jediný Čech. Jeho jméno je Jan Nekovář. Olympiády se zúčastnil celkem třikrát. Dvakrát získal plný počet bodů, což se z dosavadních téměř dvaceti tisíc účastníků povedlo jen dvaceti pěti z nich. Mnozí jej považují za jednoho z nejnadanějších českých matematiků. Svůj talent během kariéry náležitě potvrdil.
Osm excelentních vědců obdrželo v Národním muzeu 10. Ceny Neuron 2019
Osm špičkových českých vědců a vědkyň obdrželo 6. listopadu 2019 v Národním muzeu prestižní vědecké Ceny Neuron.
Jiří Friml - Cena Neuron 2019 za celoživotní přínos vědě, biologie.
Seznamte se s rostlinným biologiem Jiřím Frimlem, čerstvým laureátem Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě 2019 v oboru biologie. Cenu obdržel za celoživotní výzkum rostlinného hormonu auxin, který dělá z rostlin organismy odolnější, než jsou lidé.
Jan Nekovář - Cena Neuron 2019 za významný vědecký objev, matematika
Seznamte se s matematikem Janem Nekovářem, čerstvým laureátem Ceny Neuron za významný vědecký objev 2019 v oboru matematika. Cenu obdržel za objev v oboru teorie čísel.
Cena Neuron 2019 pro mladé nadějné vědce
Seznamte se se 6 laureáty ceny Neuron pro mladé nadějné vědce 2019. Ceny byly uděleny v oblasti: matematika, biologie, společenské vědy, fyzika, medicína a computer science.
Zveme vás na debatu s laureáty Cen Neuron 2019
Matematik, o jehož výsledky se opírají i nobelisté, a který si hraje s čísly jako málokdo na světě. Biolog, který vysvětlil světu, proč jsou rostliny odolnější než lidé. Mladý fyzik, který zkoumá zánik hvězd nebo talentovaný lékař, jehož nekonvenční postupy mohou pomoci v boji proti rakovině. Seznamte se osobně s vědci, kteří mění naši budoucnost!
K čemu je matematika? Budete se divit...
Matematika je nepraktická. Složitá. Na matematiku je potřeba mít talent. Matematika je zbytečná - vždyť máme počítače...
Tomáš Mikolov vystoupil na technologickém festivalu Future Port
V úvodu září se v Praze konal technologický festival Future Port.
Zahradní neformální setkání Neuronu 2019
Na sedm desítek hostů se sešlo na tradičním neformálním Zahradním setkání NF Neuron
Pozdrav na sever: Expedice Dzamba ya lobi vyráží do terénu!
Expedice Neuron - Dzamba Ya Lobi konečně dorazila do cílové destinace - Konga.
Voda a civilizace tématem červnového Neuron Clubu
Tento týden se konalo další pravidelné setkání mecenášů našeho Fondu a českých vědců v rámci Neuron Clubu. Tématem byla Voda a civilizace.
Zcestovalé bílkoviny - tým docenta Bryji publikoval výzkum Neuronu v Nature Communications
Špatná komunikace mezi lidmi může napáchat hodně škody, když se ale špatně pochopí buňky v našem těle, může být zaděláno na pořádný malér. V případě bílkovin Wnt může komunikační šum spustit i rakovinotvorný proces.
Zaplněný pražský CAMP se vydal s expedičníky z Neuronu na cestu za objevy
V úterý 14.5. v podvečer se návštěvníci pražského CAMPu měli možnost seznámit s příběhy tří vědců, cestovatelů, kteří v čele Expedic Neuron vyrážejí na terénní výzkum do nepřístupných koutů naší planety a přivážejí ze světa cenné objevy a poznatky.
Tři Češi představí veřejnosti světové objevy z dobrodružných expedic
Myslíte si, že je na naší planetě už vše objeveno? Ukážeme vám, že to tak není! Zveme vás na debatu s trojicí výjimečných Čechů, kteří podnikají výpravy do nepřístupných koutů naší planety, a odhalují pro nás jejich tajemství. Veřejná debata Expedice Neuron - na cestě k objevům, se koná 14. 5. 2019 v 18 hodin v prostorách pražského CAMPu.
Čeští egyptologové našli vzácnou hrobku, za podpory Neuronu!
Čeští egyptologové pod vedením Mohameda Megaheda si v Egyptě připisují další zásah do černého. Podařilo se jim objevit jedinečnou hrobku hodnostáře Chuyho, který žil na konci 5. dynastie na sklonku Staré říše. Hrobka byla odkryta během výzkumu a dokumentačních prací v oblasti jižní Sakkáry.
Vědkyně z Neuronu na prestižním summitu SingularityU Czech
Fyzička Anna Fučíková, lékařka Zuzana Libá a bioložka Helena Fulková. To jsou tři špičkové vědkyně, které Neuron ocenil za jejich výjimečnou vědeckou činnost, a které vystoupí na prestižním SingularityU Czech summitu, kde se pravidelně sjíždí vizionáři z celého světa.
Elegance molekuly je podle kritiků nejlepší českou hrou roku 2018
Divadelní hra Elegance molekuly, jejíž vznik inicioval a finančně podpořil Nadační fond Neuron, získala Cenu divadelní kritiky v kategorii "Poprvé uvedená česká hra".
Legenda české expedice slaví sto let! Před pěti inspiroval vznik Expedic Neuron
Legenda české expedice, pan Miroslav Zikmund, dnes slaví nádherné životní jubileum - sto let. Spolu s Jiřím Hanzelkou se pro mnoho z nás stali symbolem svobody a splění dětských snů, když nastartovali expediční výpravy Čechů do celého světa. Během svých cest viděli Nepál pouhý rok poté, co se otevřel turistům.
Renomovaný ekonom Matějka pomůže hledat nové talenty české vědy
NF Neuron oznamuje nové složení své vědecké rady pro společenské vědy. Do jejího čela se postaví renomovaný ekonom Filip Matějka z CERGE-EI. Tým dále tvoří mezinárodně uznávaná lingvistka Mirjam Fried z FF UK a právní vědec David Kosař z PF MU.
"Kontakt s vědci obohatil můj život," říká Monika Vondráková
Jak je to s moderním mecenášstvím v Česku a jak takový soudobý mecenáš vypadá? Váží si naše společnost vědců a co by se mohlo zlepšit? Monika Vondráková, jedna ze zakladatelek Fondu a předsedkyně správní rady, byla hostem oblíbené talkshow Operitiv v pražském coworkingu Opero.
Jak ovládnout soudy? Zveme vás na další Science Café, tentokrát s Davidem Kosařem
Jak složité je podmanit si soudní moc? Má vůbec soudní moc prostředky na to, aby se bránila výpadům ze strany politiků? Co nám napovídá situace v Polsku či Maďarsku? A co ČR?
Nová mezinárodní publikace z výzkumu Neuronu! Rondely Jaroslava Řídkého dobývají svět
Archeolog Jaroslav Řídký s kolegy vydal ve Velké Británii knižní monografii o tajuplných rondelech, tedy pravěkých kruhových stavbách. Výzkum podpořil mimo jiné grant Neuron - Neuron Impuls 2014. Publikaci vydalo remonované britské nakladatelství Oxbow Books. Gratulujema a máme radost s dalšího skvělého počinu z dílny vědců NF Neuron!
Tomáš Mikolov diskutoval o umělé inteligenci
Na konci ledna 2019 proběhla v coworkingovém centru Opero v Praze diskuze na téma Beyond the human: Trust in Machines. Jako jeden z řečníků na ní vystoupil také jeden z nejvýznamnějších odborníků na téma umělé inteligence - Tomáš Mikolov, laureát Ceny Neuron 2018 za světový objev v oboru computer science. J
Přejeme vám krásné vánoční svátky a odvahu měnit budoucnost!
Přejeme vám všem klidné svátky plné šťastných okamžiků. Do nového roku ať vykročíte tou správnou nohou. Děkujeme všem, kteří nás v tomto roce jakkoliv podpořili - bez vás bychom jen těžko mohli vytvořit tolik krásných projektů na podporu české vědy. Tak šťastné a veselé.. a taky odvahu měnit budoucnost!
Martin Schwarzer získal grant EMBO na založení vlastní výzkumné skupiny
Martin Schwarzer se věnuje molekulární biologii a genetice. Zabývá se výzkumem vlastnosti bakterie Lactobacillus plantarum, díky které může organismus růst i bez bílkovin.
Odvaha měnit budoucnost: takový byl slavnostní galavečer Cen Neuron 2018
Odvaha měnit budoucnost: takový byl slavnostní galavečer letošních Cen Neuron
Vyprodáno! Letošní debata s deseti nejlepšími českými vědci se povedla
Včera, tedy 4.12., se v coworkingovém centru v Praze konala již tradiční debata s laureáty Cen Neuron 2018. Za výjimečného zájmu veřejnosti diskutovali naši ocenění nejen o vědě, ale také o svém životě a plánech.
Známe laureáty Cen Neuron 2018!
Nadační fond Neuron na podporu vědy předal již po osmé prestižní vědecké Ceny Neuron. Mezi deset laureátů, špičkových vědců, rozdělil rekordních 9 milionu Kč určené na jejich osobní využití.
Odvaha měnit budoucnost - debata s laureáty Cen Neuron 2018
Odvaha měnit budoucnost - debata s laureáty Cen Neuron 2018
Ceny Neuron 2018
Odvaha měnit budoucnost - debata s laureáty Cen Neuron 2018
Dejvické divadlo Elegance molekuly
Odvaha měnit budoucnost - debata s laureáty Cen Neuron 2018
Impulsista Jiruška publikuje v prestižním časopise Nature Neuronscience
Doktor Přemysla Jiruška se ve své práci zaměřuje na pátrání po mechanismech stojících za vznikem epileptických záchvatů.
Posilujeme o nové osobnosti! Seznamte se s rozšířenou skupinu zakladatelů NF Neuron
Do pozice zakladatelů Fondu, Neuron Founders, vstoupili Eduard Kučera (Avast), Martin Wichterle (Wikov), ekonom Pavel Kysilka a Taťána le Moigne (Google).
Splnili jsme další Dětský vědecký sen
Danielovi Svobodovi jsme v Neuronu splnili hned několik jeho malých vědeckých snů. Dan je zapálený do všeho co se týká astronomie a vesmíru, ale nejen to. Baví ho 3D tisk i roboti. Z návštěvy planetária v Hamburku nám poslal krásný vzkaz.
Co jsme si odnesli z konference Kritické myšlení?
Již poněkolikáté jsme se stali partnerem konfernce Krimyš (Kritické myšlení).
Návštěva francouzských nobelistů a konference Sounds of Science
Na konci června jsme měli možnost zblízka poznat hned tři významné osobnosti světové vědy. Nositelé Nobelovy ceny z Francie přijali pozvání francouzské ambasády a Francouzského Institutu.
Konference Restart myšlení
Nadační fond Neuron byl partnerem konference Restart myšlení.
Učitelé, kteří nadchli pro vědu generace dětí, dostanou ocenění Učené společnosti ČR a Nadačního fondu Neuron
Lze v dnešní době motivovat děti k zájmu o vědu a vést je ke kritickému myšlení?
Neuron na představení Elegance molekuly
V neděli 10. 6. 2018 jsme pozvali naše stávající mecenáše, příznivce a přátele na uvedení hry P. Zelenky Elegance molekuly.
Neuron má mezinárodní vědeckou radu
Špičkové vědkyně a špičkoví vědci z celého světa přijali nabídku stát se členy Mezinárodní vědecké rady Nadačního fondu Neuron.
Prahu navštíví tři laureáti Nobelovy ceny a veřejnosti představí svůj výzkum
Dne 20. června 2018 se v 17h v Národním domě na Vinohradech uskuteční setkání s nositeli Nobelovy ceny z Francie, které pořádá Francouzský institut v Praze za podpory Nadačního fondu Neuron.
Prezentujeme projekt Expedice Neuron na AFO v Olomouci
Soutěž o nejlepší projekt vědecké expedice s hlavní výhrou až 1.000.000 korun bude slavnostně odstartována v rámci programového bloku, který představí Expedice Neuron zachycené na filmovou pásku. I v letošním roce podporujeme Mezinárodní festival vědecko-populárních filmů v Olomouci AFO.
Školství jako klíč ke změně společnosti
Neuron Club jsou setkání mecenášů, vědců a podporovatelů Nadačního fondu Neuron. Diskuze nad akutálním tématem v přátelské atmosféře. První Neuron Club letošního roku se 15. března 2018 sešel k diskusi o školství.
Změny v Nadačním fondu Neuron
Nadační fond Neuron přichází od letošního roku s novým systémem finanční podpory excelentních českých vědců, který je u nás průlomový. Více informací o cenách a projektech, které podpoříme v roce 2018 se dočete v naší tiskové zprávě.
Ceny Neuron za přínos světové vědě 2017 – beseda
Ceny Neuron za přínos světové vědě 2017 – beseda
Ceny Neuron pro mladého vědce 2017
Ceny Neuron za přínos světové vědě 2017 – beseda
Zahradní neformální setkání Neuronu 2016
Cena Neuron pro mladé vědce 2016
Cena Neuron za přínos světové vědě 2016
Vědecké zásluhy světového měřítka, osobní integrita, statečnost a nezištné jednání vůči svému okolí i mladším generacím.
Cena Neuron pro mladé vědce 2016
Cena Neuron pro mladé vědce 2016
Ceny Neuron za přínos světové vědě 2015 – beseda
1. prosince 2015 jsme měli příležitost se v prostorách Galerie Café Louvre setkat s českými vědci, kteří zanechali nesmazatelné stopy ve světové vědě. Představili se nám Ti nejlepší, jejichž výzkum významně posunul světové vědecké poznání v oborech fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy, a kteří se s námi podělili o své myšlenky a životní příběhy.
Cena Neuron za přínos světové vědě 2014 – beseda
Během večera Neuron Science Future jsme oznámili jména pěti nových držitelů Ceny Neuron pro mladé vědce.
Předávání Cen Neuron 2013
Fotogalerie z předávání Cen Neuron 2013.
Předávání Cen Neuron 2012
Fotografie ze slavnostního předávání Cen Neuron 2012.
Předávání Cen Neuron 2011
Fotografie ze slavnostního předávání Cen Neuron 2011.
Předávání Cen Neuron 2010
Fotografie ze slavnostního předávání Cen Neuron 2011.
Staňte se součástí exkluzivní komunity byznysmenů a vědců.
Připojte se k naší neuronové síti
Přihlaste se k pravidelnému měsíčnímu newsletteru, ve kterém vám přineseme novinky z Neuronu i světa vědy.