Věda může vymýšlet a vytvářet vlastní otázky
Jaký byl jejich rok, co se změnilo a co je čeká? Laureáty Ceny Neuron jsme pozvali k naší asociační hře – první větu vykopává Neuron, vědci téma dokončí.
Jako první v anketě odpovídá astrofyzik Ondřej Pejcha. „Část úsilí astrofyziků, kterou jsme dříve věnovali popularizaci našeho oboru, se přeorientovala na vysvětlování základnějších principů vědy a její metody pro veřejnost,“ hodnotí poslední měsíce.
Ondřej Pejcha obdržel Cenu Neuron 2019 za významné obohacení současných poznatků o chování supernov a jiných zániků a proměn hvězd. Je držitelem prestižního ERC grantu a patří k nejtalentovanějším českým astrofyzikům.
Když jsem přebíral Cenu Neuron, neuměl jsem si představit, že mi toto ocenění přinese tolik pozornosti a mediálního zájmu. Mám radost, že mohu něco ze světa hvězd zprostředkovávat lidem.
Minulý rok pro mě byl náročný, ale zároveň očišťující. Vzhledem k uzavření škol a školek jsem najednou musel mnohem více dělit svůj čas mezi rodinu a práci. Díky tomu se ale ukázalo, co je důležité a co ne, a že omezení nedůležitých činností je vlastně tak trochu příjemné.
Můj obor reagoval na pandemii tak, že astrofyzika nemá žádné přímé aplikace týkající se pandemie nebo přidružených společenských otázek. Většina aktivit se tak týkala organizačního zajištění fungování v nové situaci a vytvoření prostředí, které umožní alespoň nějak pokračovat v běžících projektech. Měl jsem pocit, že část úsilí astrofyziků, kterou jsme dříve věnovali popularizaci našeho oboru, se přeorientovala na vysvětlování základnějších principů vědy a její metody pro veřejnost.
Dobré z toho zůstane snad to, že si mnoho lidí uvědomilo, že potřebujeme více rozhodování založeného na znalostech a důkazech a méně na pocitech a dojmech. A že věda je právě ten správný nástroj, který nám pomůže vyřešit i ty nejsložitější problémy.
A definitivně se zbavíme nutné osobní přítomnosti na mnoha meetinzích a schůzích, které lze efektivněji uskutečnit online. Myslím, že tím můžeme všichni ušetřit velké množství času a zbavit se stresu.
Protože očekávám, že v příštích měsících se musíme připravit na pokračování nejistoty v cestování a osobním setkávání. Z pohledu vědeckého společenského života bude pro mě zajímavé, jak se podaří zvládnout přechodný stav, kdy konference budou v hybridní podobě kombinující prezenční a virtuální účastníky.
Já se na to chystám praktický tak, že se snažím dokončit co nejvíce projektů, které jsem začal už před pandemií. A také si plánuju, které instituce navštívím a o jaké nové spolupráce budu usilovat.
A můj obor by se měl zaměřit hlavně na zdůrazňování důležitosti vědy pro náš život, ač je třeba zdánlivě abstraktní a vzdálená jako astrofyzika. Nikdy nevíme, odkud může přijít další nebezpečí pro naši civilizaci.
Aby příští laureáti Cen Neuron mohli úspěšně rozlousknout jakýkoliv problém, který jim bude připadat důležitý. Na vědě mám velmi rád, že neobsahuje pouze předem definovanou sadu problémů, ale že může vymýšlet a vytvářet vlastní otevřené otázky.