EXPEDICE NEURON

Hledali jsme ztracené mayské město, zkoumali ledovce v tropech, objevili bájného ptáka bekasinu královskou, našli zapomenutého krokodýla konžského nebo změřili délku nejhlubší propasti na světě. Náš grantový program Expedice Neuron vědcům pomáhá v terénním výzkumu, při kterém zanechávají mezinárodní odkaz.

Expedice navazují na slavnou éru cestovatelů Zikmunda a Hanzelky a poznávají svět v celé jeho rozmanitosti. Nadace Neuron z darů mecenášů dosud podpořila 11 expedic v celkové hodnotě 5,5 milionů korun.

Registrace do aktuálního ročníku Expedice Neuron 2024 byly ukončeny. 


AKTUALITY Z EXPEDIC NEURON

Čeští vědci z Expedice Neuron jsou na stopě dlouhověkosti

Čeští vědci z Expedice Neuron jsou na stopě dlouhověkosti

Vědci ostravské Přírodovědecké fakulty a brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR objevili v RNA žraloka malohlavého možný klíč k jeho dlouhověkosti. Podle nových zjištění žralok v rámci svých molekulárních procesů využívá enzym typický pro odolné nádorové buňky. Paryba, která se dožívá i více než 400 let, se stala hlavním zájmem Expedice Neuron Za žralokem malohlavým, která se v roce 2022 vydala na Island odebrat vzorky a objevit tak klíč k impozantní evoluční kličce.

Expedice Neuron objevila jedno z nejstarších mayských měst

Expedice Neuron objevila jedno z nejstarších mayských měst

Česko-slovenská archeologická výprava objevila s podporou Nadace Neuron nové město mayské civilizace. Město, které pojmenovala Yax Balam (První Jaguár), se nachází v guatemalské provincii Petén a má téměř 3000letou historii. Nalezení jednoho z nejstarších mayských měst společně se zkoumáním dalších nálezů z této oblasti pomůže odkrýt neobjasněné a rozhodující fáze mayských dějin.

Expedice Neuron chce objevit ztracené mayské město

Expedice Neuron chce objevit ztracené mayské město

Sex v Hondurasu: podívejte se na film Expedice Neuron

Sex v Hondurasu: podívejte se na film Expedice Neuron

Dokument Expedice Neuron získal Grand Prix filmového festivalu

Dokument Expedice Neuron získal Grand Prix filmového festivalu

Jak Expedice Neuron hledala asexuální bazilišky

Jak Expedice Neuron hledala asexuální bazilišky

SEZNAM EXPEDIC NEURON

Expedice Neuron Za ztraceným mayským městem

2023 - Guatemala - vedoucí expedice: Ladislav Šilhán 

Snímky laserového skenování LIDAR ukazují, že se na severu Guatemaly skrývá město mayské civilizace. Jak je staré? Co nám vypoví u společnosti, kultuře a o tom, jak tamní lidé žili? Odpovědi hledá Expedice Neuron Za ztraceným mayským městem. V červenci 2023 vyráží do provincie Petén, aby jako první archeologická výprava provedla průzkum místa a připravila jeho model. Tým Ladislava Šilhána, odborníka na 3D vizualizace mayských center, podpořil Neuron částkou přes 1 000 000 Kč. S čím se expedice vrátila?

Expedice Neuron Za asexuálním baziliškem

2022 - Honduras - vedoucí expedice: biolog a zoolog Lukáš Kratochvíl

Je bazilišek Laemanctus julioi v přírodě asexuální? Jaký je původ v Evropě chované asexuální linie? Je asexuální linie mezidruhovým křížencem jako ostatní asexuální plazi? A z kolika genetických klonů jsou složeny případné divoké asexuální populace? To jsou otázky, na které hledá odpovědi Expedice Neuron 2022, která zamířila do Hondurasu.

Expedice Neuron Za dlouhověkostí žraloka malohlavého

2022 - Island - vedoucí expedice: biolog Václav Brázda

Cílem expedice je žralok malohlavý, který doposud zůstává stranou zájmu světové vědy – pravděpodobně součástí jeho DNA je molekulárně-genetická „vychytávka“, která mu umožňuje unikat procesům stárnutí a zabraňovat nádorovému bujení. Vědecký tým proto vyrazí ke žraločímu útočišti ve vodách mezi Islandem a Grónskem, aby přispěli k poznání molekulárně-genetické podstaty jeho dlouhověkosti.

Expedice Neuron Dzamba Ya Lobi

2019-2022 - Kongo - vedoucí expedice: zoolog Arthur Sniegon a zoolog Tomáš Jůnek

Zmapovali jsme biokoridory mezi národními parky, objevili saliny, neznámá místa v pralese a rozbili pytlácké gangy. Zahájili jsme spolupráci s mezinárodními ochranářskými organizacemi a zanechali výraznou stopu v ochraně africké přírody.

Expedice Neuron Za tropickými ledovci

2018-2022 - Špicberky + Uganda - vedoucí expedice: polární bioložka Marie Šabacká

Jak se liší ledovce u severního pólu a ledovce na rovníku? Jsou součástí stejného ekosystému, nebo hostí unikátní a izolovaná společenstva? V roce 2018 jsme zkoumali ledovce v nejsevernější části Špicberk, v květnu 2022 jsme vyrazili do Ugandy k pohoří Rwenzori odebrat vzorky k další analýze.

Expedice Neuron Za bekasinou královskou

2017 - Peru - vedoucí expedice: ornitolog Vojtěch Kubelka

Tajemný druh bahňáka bekasiny královské byl déle než století považován za vyhynulý druh. Cílem expedice ornitologa Vojtěcha Kubelky bylo prozkoumání předpokládaného teritoria bekasiny královské (Gallinago imperialis) v peruánských Andách, ověřit dosud existující záznamy, popř. zmapovat nové lokality jejího výskytu.

Expedice Neuron Za ztracenou opicí uakari

2017 - Venezuela - vedoucí expedice: přírodovědec Jan Dungel

Alexander von Humboldt při cestě do Venezuely v roce 1800 objevil primáta s krátkým ocasem, který pak už nebyl znovu zastižený. Expedice Neuron byla završením několikaletého výzkumu severně od pohoří Neblina a na pravém břehu řeky Brazo Casiquiare, odkud von Humboldtův holotyp údajně pocházel. Týmu se podařilo získat vzorky DNA a poprvé jednoznačně prokázat a zdokumentovat druh Cacajao melanocephalus.

Expedice Neuron Nikdy nedostavěný sen

2017 - Peru - vedoucí expedice: sociální antropolog Radan Haluzík

Sociální antropolog Radan Haluzík zkoumá megalomanské vily „bohatých chudých“ jako globální fenomén v čase celosvětových změn a globalizace. Zmapoval Balkán a Kavzkaz, střední Východ i Srí Lanku, v rámci Expedice Neuron se vydal do Afriky a Střední Ameriky, aby potvrdil tezi, že lidé jsou architekty svých snů.

Expedice Neuron Za krokodýlem konžským

2016 - Kongo - vedoucí expedice: herpetolog Václav Gvoždík

Cílem expedice do Konga bylo dokázat, že krokodýl, na kterého tým narazil při svých výzkumech, není krokodýl čelnatý, ale zcela nový druh. Je odlišný geneticky i morfologicky, přesto jeho existence není zatím všeobecně přijímaná. Cílem expedice bylo získat terénní data, která by podpořila validitu tohoto dosud přehlíženého druhu krokodýla.

Expedice Neuron Za využitím ayahuascy

2016 - Peru - vedoucí expedice: psychiatr Tomáš Páleníček

Léčba deprese antidepresivy zabírá pouze u části pacientů, je proto třeba hledat nové způsoby léčby. Velmi rychlý a silný antidepresivní účinek byl nově zjištěn u některých psychedelik. Cílem expedice do Peru vedené doktorem Tomášem Páleníčkem bylo odpovědět na otázku, zda má rituální užití psychedelika ayahuascy z klinického i neurobiologického hlediska antidepresivní potenciál, a může tak být využita v dalším výzkumu v léčbě deprese.

Expedice Neuron Průzkum hranické propasti

2015 - Česká republika - vedoucí expedice: hydrogeoložka Helena Vysoká

Expedici Neuron vedla hydrogeoložka Helena Vysoká, která nejdříve chtěla odebrat vzorky vody z hloubky 384 metrů a s týmem jeskynní potápěčů prozkoumat poslední bílé místo na mapě Česka. Vedle toho ale zjistili, že Hranická propast je hluboká 404 metrů a jde tedy o nejhlubší zatopenou jeskyni na světě. 

EXPEDIČNÍ RADA NEURON

Miroslav  Bárta

prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr.

Archeolog a egyptolog

Alex Bernardová

Alex Bernardová

Polární ekoložka

Petr Horký

Petr Horký

Cestovatel, dokumentarista a předseda Expediční rady NF Neuron

Pavel Němec

Pavel Němec

Dramaturg Prima ZOOM

Václav Šilha

Václav Šilha

Cestovatel a fotograf

Tomáš  Tureček

Tomáš Tureček

Šéfredaktor National Geographic

Buďte v obraze

Objevy čekají všude, tak je nepropásněte! Každý měsíc vám zašleme dávku čerstvých informací ze světa vědy a Neuronu.