Díky Ceně Neuron jsem představila svoji práci veřejnosti

Pět otázek pro laureáty Cen Neuron 2021, pět odpovědí. Jak se jejich práce a život posunuly od loňského předávání cen a co očekávají od budoucnosti?

Jako další odpovídá Lenka Zdeborová, který Cenu Neuron pro mladé nadějné vědce získala za komplexní řešení fyzikálních problémů pomocí algoritmů na bázi neuronových sítí. 

Cenu Neuron jste získala loni v září. Jak se od té doby posunul váš obor?

Na podzim loňského roku byl můj obor oceněn Nobelovou cenou za fyziku. Obdržel ji Giorgio Parisi za příspěvky do teorie neuspořádaných systémů, které mají aplikace v mnoha dalších oborech včetně strojového učení pomocí neuronových sítí a v analýze moderních algoritmů. Ve skupině Parisiho jsem byla na stáži během mého magisterského studia a jeho ocenění je pro celou naši komunitu fyziky neuspořádaných systémů a jejích aplikací obrovským povzbuzením.   

Co dobrého potkalo vás osobně?

Mám například radost ze semestrální přednášky, kterou jsem loni na podzim vytvořila pro studenty fyziky o základech strojového učení. Je to přednáška, která originálním způsobem kombinuje znalosti ze statistické fyziky k pochopení vlastností algoritmů a modelů ve strojovém učení. Také mi udělalo radost úspěšné konání Fyziklání pořádaného korespondenčním seminářem Fykos, na které moje cena od Neuronu finančně přispěla. Do třetice zmíním letní školu fyziky, kterou jsem tento červenec organizovala v legendárním Les Houches pod Mont Blancem na téma statistická fyzika a strojové učení. Je velmi uspokojivé sledovat, jak se zde během celého měsíce tvoří komunita mladých vědců, kteří za řekněme 10-20 let náš obor povedou. 

 Jak váš obor může pomoci celé společnosti?

Tvoříme algoritmy, které budou schopny využít data k různým užitečným věcem, např. vynalézat nové léky, odstraňovat z internetu desinformace, či vytvořit materiály schopné ve velkém měřítku eliminovat oxid uhličitý z atmosféry. Takové věci mohou znít utopicky, ale já věřím, že jsou vcelku na dosah.

 Co od vědy očekáváte ve vzdálené budoucnosti?

Doufám, že se nám pomocí vědy povede udržet naši planetu krásnou, a obyvatelnou. Doufám, že porozumíme tomu, jak uspořádat společnost a jak vzdělávat příští generace, aby mohly žít spokojený, ale také zodpovědný život v souladu s udržitelností zdrojů a v míru. 

Kdo by měl být příštím laureátem Ceny Neuron?

Nadační fond Neuron mi dal celou řadu příležitostí jak můj obor představit české veřejnosti. Pro někoho, kdo žije a působí již 17 let v zahraničí, je to vcelku jedinečná možnost. Doufám, že bude více úspěšných českých vědců působících v zahraničí, které Neuron ocení a tím je přivede do českého povědomí a pomůže jim otevřít dveře zpět do české vědy. 

Sledujte naše neuronové sociální sítě