Ptejte se vědců! Na vše, co vás zajímá

V souvislosti s aktuální pandemií koronaviru se možná dřív než kdy jindy naše pozornost upírá k vědcům napříč obory, kteří, jak se zdá, mohou jako jediní přijít s řešením současné situace. Nastává doba vědců? My jsme přesvědčeni, že ano.

Dali jsme vám možnost se těch nejlepších českých vědců přímo dotázat na to, co vás zajímá a na co jste v mediální explozi posledních týdnů nedostali odpovědi. Ptali jste se vědců na vše, co vás pálí nejen v kontextu současné situace. Postupně jsme vám zprostředkovali spojení s odborníky napříč obory.

Jak to probíhalo?

Na našem facebookovém profilu jsme zveřejnili vždy výzvu s konkrétním vědcem k dotazování. Své dotazy jste pak pokládali do komentářů přímo pod aktuální příspěvek s vědcem. Odpovědi vědců si můžete přečíst níže (klikněte na fotku s vědcem).


PROBĚHLO - Ptejte se vědců: socioložka Lucie Kalousová z University of California

Lucie Kalousová zkoumá vztahy mezi sociálními nerovnostmi a zdravím populace. Ptali jste se Lucie na naší FB stránce na to, jak může výše příjmu, úroveň vzdělání nebo i čtvrť, ve které žijeme, ovlivňovat populační zdraví. 

Přečtěte si odpovědi Lucie Kalousové interview, které jste vytvořili sami svými dotazy. 

Přečíst interview s Lucií Kalousovou


PROBĚHLO - Ptejte se vědců: expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov

Je současná situace ve světě příležitostí pro zrychlení procesu digitalizace průmyslu a větší zapojení umělé inteligence? Jak může umělá inteligence pomoci v boji s pandemií a jak už pomáhá?

Ptali jste se experta na umělou inteligenci a laureáta Ceny Neuron Tomáše Mikolova na vše, co vás zajímá z oblasti umělé inteligence, počítačů nebo třeba současné krize na našem Facebooku.

Přečtěte si odpovědi Tomáše Mikolova v interview, které jste vytvořili sami svými dotazy. 

Přečíst interview s Tomášem Mikolovem


PROBĚHLO - Ptejte se vědců: behaviorální ekonom Filip Matějka

Jaké jsou možné scénáře na vypořádání se s ekonomickými dopady současné krize? Jak situaci zvládáme a na co se připravit v nejbližších týdnech a měsících? O čem pojedává behaviorální ekonomie a mohou nám její poznatky usnadňovat rozhodování i v běžném životě?

Přečtěte si odpovědi Filipa Matějky na vaše otázky a podněty. 

Přečíst interview s Filipem Matějkou