Filip Matějka: Přijde chvíle, kdy budeme od ostatních potřebovat pomoc hlavně my

Filip Matějka je behaviorální ekonom, který pomocí ekonomických teorií vysvětluje chování lidí a státu. Ptali jste se ho na témata, která vás zajímají v souvislosti s dalším vývoje ekonomiky a „postpandemické“ společnosti.

Jaká témata by měla podle Vás nyní začít behaviorální ekonomie zkoumat více?

Behaviorální vlády a interakce trhů a dobrovolníků za období prudké krize. Najednou velmi dobře vidíme, co vláda není schopna v krátké době stihnout, ať by chtěla sebevíce. Na druhou stranu, dobrovolníci i jednotlivé podniky dělají až zázraky. Víme, že v dlouhodobějším horizontu jsou lidé trochu sobečtější a trhy a ceny určují naše chování téměř zásadně, ale ve výjimečné situaci se chováme jinak, v dobrém i špatném.

Změní se v následujících měsících radikálně nákupní chování lidí v reakci na současnou krizi? Budou hrát při nákupním rozhodování lidí emoce ještě větší roli díky "latentní panice" společnosti?

Největší vliv bude mít obrovská nejistota. Zvláště u rozhodování podniků, ale i zaměstnanců. Firmy nebudou investovat ani najímat, protože nevědí, jestli se epidemie bude vracet, zaměstnancům se ve velkých závodech nechce do práce, protože se bojí nákazy. Úkolem politiků příštích měsíců bude tuto nejistotu snížit co nejvíce.

Musíme desetinásobně navýšit kapacitu testování, ale také vyjasnit, jaká ekonomická podpůrná opatření bychom v budoucnu použili. Nyní to byl trochu chaos v rychlosti, nic moc lepšího nešlo, ale dopředu se připravit můžeme.

Může být určitým řešením menší globalizace ekonomiky a společnosti? Nečeká nás návrat k “samozásobitelství” a vlastním zahrádkám?

Nebylo by to dobré řešení, ale je velice dobře možné, že náš svět tím směrem trochu půjde. Vlastní zahrádky jsou fajn, avšak omezená mezinárodní spolupráce by byla neštěstím. Nelíbí se mi, že když přišly problémy, tak všechny země, včetně nás, hodně rychle zapomněly na pomoc ostatním. Vůbec neřešíme, jak pomoci Itálii. Přijde chvíle, kdy budeme od ostatních potřebovat pomoc hlavně my. Na druhou stranu se musíme naučit koordinovat domácí podniky. Spousta z nich byla schopna úžasně rychle proměnit výrobu, ale stát toho neumí zcela využít pro potřeby společnosti.

Nabízí nám Čína inspiraci pro další řešení krize? Co měla podle vás udělat Čína jinak a vyrovná se lépe s následky než evropské státy? 

Čínu sleduji málo, radit jim nemůžu a také nevěřím téměř ničemu, co o své situaci sami tvrdí.

Jak zabránit cizím bankám, aby dál účtovaly úroky a zisky posílaly do zahraničí? Je to vůbec možné řešení a může se k tomu stát uchýlit? 

Mně to nepřijde jako veliký problém. Nebo tedy, vlády vždy chtějí přilákat zahraniční investice, ale zároveň jim vadí odliv dividend do zahraničí. To nejde dohromady. Kdokoliv chce investovat, tak jenom proto, aby se mu to časem vrátilo i s úroky. Je ale pravda, že odvětví s nízkou konkurencí generují zisky větší a měly by být více daněné i regulované. Současný plán vlády na Národní rozvojový fond, do kterého banky přispívají jaksi dobrovolně, je podivným a netransparentním řešením.  

Měli by lidé měnit svá investiční portfolia a začít se připravovat na horší časy?

Naše rodina nakoupila celosvětový index akcií na začátku března, nic moc načasování. Ale o načasování by nikdo neměl tvrdit, že to umí. Nestresuje mě to. Je důležité mít nějakou zásobu hotovosti, když se rychle něco změní, ale jinak prostě všichni diverzifikujme riziko, nakupujme hodně různých aktiv a investujme dlouhodobě.

---

Nestihli jste se ptát Filipa s námi? Nezoufejte. V úterý 21. 4. od 9:00 máte další příležitost na ► Home Office TV

Zajímáte se o ekonomii a společnost? Přečtěte si náš rozhovor s Filipem Matějkou Hledá ekonomické zákony pro reálné lidi, ve kterém vám nastíní třeba jeho oblíbenou teorii racionální nepozornosti. Inspirovat se můžete také videem z naší konference Věda palivem moderního byznysu. Filip Matějka vám v něm vysvětlí limity našeho rozhodování.


AKTUÁLNĚ PROBÍHÁ - Ptejte se vědců: expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov

Je současná situace ve světě příležitostí pro zrychlení procesu digitalizace průmyslu a větší zapojení umělé inteligence? Jak může umělá inteligence pomoci v boji s pandemií a jak už pomáhá?

Ptejte se experta na umělou inteligenci a laureáta Ceny Neuron Tomáše Mikolova na vše, co vás zajímá z oblasti umělé inteligence, počítačů nebo třeba současné krize na našem Facebooku.

Zeptejte se Tomáše Mikolova - klikněte na fotku