Školství jako klíč ke změně společnosti

Neuron Club jsou setkání mecenášů, vědců a podporovatelů Nadačního fondu Neuron. Diskuze nad akutálním tématem v přátelské atmosféře. První Neuron Club letošního roku se 15. března 2018 sešel k diskusi o školství. Diskutující se zamýšleli nad otázkou, zda je změna školství opravdu klíčem ke změně společnosti, a kde lze začít.

Východiskem diskuse byla reflexe změn, které dnešní doba přináší: nové technologie, umělá inteligence, internet a s ním související dostupnost informací na straně jedné a krize tradiční rodiny a vznik nových sociálních kontextů na straně druhé. To vše přenáší akcent na vzdělávání mimo budovy škol.

Shoda panovala na tom, že vzdělávání je klíčem ke změně společnosti a ke kvalitě demokracie. Demokracie nemůže fungovat bez sdíleného systému hodnot a kritického myšlení a k tomu přispívají humanitní vědy, které není možné neustále nivelizovat. Za nejpodstatnější je považováno formování hodnotových postojů u dětí v nízkém věku: tedy v mateřských a základních školách. Podle analýzy hodnotového rámce několika nejvyspělejších zemí světa patří mezi hlavní cíle vzdělávání mimo jiné morálka ve smyslu postavení se zlu a rovněž aktivní občanství. Pro prosazení hodnot ve společnosti je nutná osvěta a vlastní iniciativa každého z nás. Z této osvěty pak je možné nalézt rozumnou míru shody na vizi vzdělávání v naší zemi.

Naší společnosti chybí fundamentální pochopení, proč se děti vzdělávají: že cílem není jakýsi doklad, ale vzdělávání samo, tedy radost z poznávání. Se současnými technologiemi však máme výhodu fundament vzdělávání vysvětlit. Učitelé musejí pochopit, že jejich role je posunout každého žáka o maximum možného. A dobré vzdělávací systémy dovedou diferencovat žáky a s jejich diferencemi pracovat.

Děkujeme za krásné prostory Opero.

NOVINKY & AKTUALITY

Nečekané objevy, šťastné náhody,
tvrdá práce i splněné sny.

Neuron Club: od altermagnetismu ke hvězdám

Martina Benešová-Schäfer: posedlost radioaktivitou

V medicíně to byl krok kupředu. Martina Benešová-Schäfer spoluvyvinula radiofarmakum, které umožňuje detekci a zobrazení nádoru prostaty. Zjednodušeně řečeno: po aplikaci léku je vidět, kolik metastáz pacient má a jak se v těle šíří. To pak umožňuje upravovat dávkování tak, aby byl organismus vystaven jen optimální dávce radiofarmaka a eliminovaly se tak nežádoucí účinky spojené s charakterem onemocnění a podáváním jiných léčebných terapií.

Geopolitika v kritickém bodě: 7 kroků ke svobodě

Evropa se za poslední roky zbavila obav z bezprostředního válečného konfliktu a upadla do klidného blahobytu. Vpád Ruska na Ukrajinu připomněl, že bezpečnost je křehká a že ani Česko nemusí být ušetřeno. Co s tím? Diskuze pod hlavičkou Neuron Online Talku přinesla odpovědi z různých úhlů pohledu. A tady je souhrn toho nejdůležitějšího.