ROZHOVOR: Známé problémy rozlouskne kombinace neotřelých nápadů, říká matematik Martin Balko
Jaký byl jejich rok, co se změnilo a co je čeká? Laureáty Ceny Neuron jsme pozvali k naší anketě – Neuron dává impuls první větou, vědci téma dokončí.
„I když se říká, že matematici a teoretičtí informatici si při výzkumu vystačí s tužkou, papírem a počítačem, tak výzkumná setkání, cesty a konference jsou doopravdy potřeba. Bez nich jsou výměny nápadů a společná bádání velmi omezená a minulý rok mě přesvědčil, že bez fyzických setkávání se věda dělá mnohem obtížněji,“ říká matematik Martin Balko.
Martin Balko obdržel Cenu Neuron 2019 za vyřešení matematických problémů v kombinatorice, se kterými si i celá desetiletí nevěděli vědci rady, a to za pomocí použití počítačů. Nyní působí na Katedře aplikované matematiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.
Když jsem přebíral Cenu Neuron, neuměl jsem si představit, že
se na téměř celý rok život v podstatě zastaví s příchodem pandemie. V době předávání cen, na podzim 2019, o koronaviru nebyly prakticky žádné zprávy a nic nenasvědčovalo nástupu pandemie. O to razantněji mě zaskočila opatření, která například hned v dalším semestru zrušila veškerou prezenční výuku na fakultě.
Minulý rok pro mě byl
poměrně náročný právě kvůli adaptování se na všechna nová opatření. Naštěstí si myslím, že minimálně v oblasti výuky jsme se s omezeními vypořádali poměrně úspěšně.
Můj obor reagoval na pandemii tak, že
se veškeré kontakty přesunuly do online světa. I když se říká, že matematici a teoretičtí informatici si při výzkumu vystačí s tužkou, papírem a počítačem, tak výzkumná setkání, cesty a konference jsou doopravdy potřeba. Bez nich jsou výměny nápadů a společná bádání velmi omezená a minulý rok mě přesvědčil, že bez fyzických setkávání se věda dělá mnohem obtížněji.
Dobré z toho zůstane snad to, že
jsme zažili distanční výuku a dobře se na ni adaptovali, ať už vybavením učeben či seznámením se s aplikacemi pro online schůzky a přednášky.
A definitivně se zbavíme
jistoty, že podobná věc v budoucnu znovu nenastane. Což je možná poměrně pesimistické, ale nic pozitivnějšího bohužel momentálně nevidím.
Protože očekávám, že v příštích měsících se musíme připravit na
postupné rozvolňování a návrat k normálu, který by se podle mě měl provést opatrně, abychom právě třeba na podzim nebyli ve stejné situaci jako loni.
Já se na to chystám praktický tak, že
se snažím dodržovat platná opatření, i když mnohdy to kvůli často chaotickým a unáhleným změnám nebývá nejsnazší.
A můj obor by se měl zaměřit hlavně na
obnovu poněkud utlumených vztahů s kolegy ze zahraničí. Kvůli omezení cestování se výrazně omezily výzkumné návštěvy mezi vědci z různých zemí a myslím, že i přes spoustu online seminářů s často mezinárodní účastí je důležité začít opět rozběhnout klasické workshopy a konference, kde se mohou potkat badatelé z celého světa.
Aby příští laureáti Cen Neuron mohli úspěšně rozlousknout
některé ze známých otevřených matematických problémů, k jejichž rozlousknutí může pomoci právě kombinace neotřelých nápadů, které často vyplouvají právě při setkávání s lidmi s co nejrůznorodějších zkušenostmi a znalostmi.