Neuron se vyrazil inspirovat významnými švédskými nadacemi na podporu vědy
„Potěšilo mě, že důvody, proč tyto soukromé nadace vznikají, jsou obdobné našim v Neuronu. To znamená udržet si chytré vědce v zemi a propojovat svět vědy se světem byznysu,“ popisuje zážitky z cesty spoluzakladatelka a ředitelka Nadace Neuron Monika Vondráková. „Bylo krásné nahlédnout pod pokličku jejich ekosystému a způsobu myšlení. Ten je prostě jedním slovem chytrý.“ Moniky jsme se na návštěvu Švédska zeptali v krátkém rozhovoru.
Moniko, objevila jsi někoho, koho bys ráda pozvala do Prahy do Nadace Neuron?
Rozhodně ano. Fascinovalo mě přemýšlení Petera Wallenberga (člen jedné z největších rodinných nadací Wallenbergů a zástupce 5. generace), který přemýšlí byznysově a zároveň s důrazem na rozvoj vědeckého poznání ve Švédsku. Je to podobný mindset, jaký mají naši mecenáši. Právě proto bych velmi stála o to, aby mohl předat své zkušenosti Neuronu a jeho podporovatelům.
Je něco, co tě ve Švédsku překvapilo?
Byla jsem ve Švédsku poprvé a v podstatě jen tři dny. Zároveň jsem velmi všímavý člověk a překvapilo mě několik věcí. Na jedné straně jak efektivně pracují. Vymyslí systém a ten, pokud funguje, rolují na všechny další projekty. Vytvoří takovou továrnu. Příkladem může být hudební skupina ABBA - zaměřili se na to, co stálo za jejím úspěchem a snažili se najít rolovatelný systém tak, aby vznikaly další kapely světového formátu. Výsledkem je obrovská spousta dalších úspěšných švédských kapel a hudebníků, např. Roxette.
Dále mě fascinovaly majetky soukromých rodinných nadací ve spojení s jejich skromností. Nevyplácí si velké platy, nemají jachty, ale snaží se maximalizovat výnosy na rozvoj společnosti. Po ulicích nevidíte předražené automobily, celkově jsem spíše vnímala skromnost ve prospěch úspěchu uvnitř společnosti - skvěle nastavený ekonomický a sociální systém, který motivuje a vede k hrdosti v dané zemi.
Co by se podle tebe mohlo Česko od Švédska naučit?
Myslím, že právě rolování systému, který se ukáže být úspěšný, jeho masivní zavádění do praxe. Dále přemýšlení, že ty nejlepší věci pro společnost vznikají v kooperaci podnikatelů, vědců a vlády, že se musí scházet, vzájemně diskutovat a hledat společná řešení.
A je něco, co by naopak Češi mohli naučit Švédy?
Švédové jsou hodně uzavřenou společností pro sebe. Zde by se možná mohli trošku více otevřít a být více štědří mimo svoji skupinu.
Chystá se se Švédskem nějaká další spolupráce, další setkání, ať už tam nebo v Praze?
Ano, už domlouváme další osobní setkání, na které se moc těšíme.