Zapálit vášeň pro vědu mezi dětmi

Pět otázek pro laureáty Cen Neuron 2021, pět odpovědí. Jak se jejich práce a život posunuly od loňského předávání cen a co očekávají od budoucnosti?

Jako další odpovídá ekonom Petr Sedláček, který Cenu Neuron pro mladé nadějné vědce získal za výzkum rolí firem a startupů v makroekonomice.

Cenu Neuron jsem získal loni v září. Od té doby se můj obor…

...vrátil v čase o téměř půl století. V té době globální ekonomika také zažívala vysokou inflaci a pomalý růst. Naštěstí se za posledních několik desetiletí ekonomie posunula vpřed a v dohledné budoucnosti snad uvidíme, že se centrálním bankám podaří dostat inflaci opět pod kontrolu.  

Já osobně jsem od září zažil…

...mnoho nového - nová země, nové působiště, noví studenti. Naštěstí jsem si s sebou vzal svou rodinu a práci, takže se vlastně změnily jen maličkosti. 

V současné době může můj obor společnosti pomoci tak, že…

...bude podporovat nezávislost centrálních bank v boji proti inflaci, která podkopává životní úroveň obyvatelstva. Právě proto je velmi důležité tento problém ponechat politicky nezávislým institucím. 

Protože ve vzdálené budoucnosti od vědy čekám, že…

...nám pomůže bojovat s největšími problémy lidstva - od klimatických změn po ekonomickou a sociální nerovnost - tak doufám, že se nám podaří zapálit vášeň pro vědu mezi našimi dětmi. Čím víc lidí bude fascinováno vědou, tím větší potenciál pro velké vědecké objevy. 

Aby přišli další laureáti Ceny Neuron, kteří si pak skleněnou sošku můžou jako já vystavit…

...u svých rodičů doma. Bohužel jsem se od předávání cen ještě neměl možnost vrátit do Čech, tak mě ještě čeká první setkání se skleněnou soškou. 

Sledujte naše neuronové sociální sítě