Biologie má sílu předpovídat a vysvětlovat

Pět otázek pro laureáty Cen Neuron 2021, pět odpovědí. Jak se jejich práce a život posunuly od loňského předávání cen a co očekávají od budoucnosti?

Jako další odpovídá bioložka Zuzana Musilová, která Cenu Neuron pro mladé nadějné vědce získala za výzkum evolučních procesů ryb a zkoumání jejich adaptací z inovativních úhlů.

Cenu Neuron jste získala loni v září. Jak se od té doby vás obor posunul?

Biologie se v poslední době celkem dynamicky posouvá do stále intenzivnějšího využití molekulárních metod pro zodpovídání evolučních otázek. Metody nejprve aplikovatelné na vybrané modelové druhy jsou nyní více dostupné a my tak můžeme odhalit tajemství ze života i takových živočichů jako jsou třeba hlubokomořské ryby.

Co jste od září zažila vy osobně?

Zejména návrat do vědeckého normálu, kdy můžeme aktivně spolupracovat se zahraničními kolegy a osobně se navštívit a sejít se na konferencích, kde vždy vznikají nové nápady a plány do budoucna. Tahle součást vědecké práce bývala donedávna celkem opomíjena, ale ukázalo se, jak je důležitá a že ne vše lze přenést do online prostředí.

Jak v současné době může biologie pomoci společnosti?

Zejména během nedávné pandemie se celkem přesvědčivě ukázalo, jak moc společnost potřebuje vědu, a to jak přímo (metody testování) tak i nepřímo (zpětné analýzy a předpovědi). Jsou situace, kdy má erudovaný a vysoce odborný názor skutečně cenu zlata a na jeho základě se lze pak správně politicky rozhodnout. A také jsme si všimli, že i méně očekávané obory, jako jsou například evoluční biologie mají sílu předpovídat a vysvětlovat, co se právě děje, jako například ohledně dynamiky viru v populaci. Jinak obecně mají všechny obory základního výzkumu potenciál objevit něco nečekaného a nikdy předem nevíte, ze kterého oboru povstane například nový nápad na léčbu některých onemocnění nebo na nové technologie.

Co od vědy ve vzdálené budoucnosti očekáváte? 

Věda funguje tak, že primárně rozšiřuje naše poznání a z něj pak vycházejí následné nápady, které mají potenciál vylepšit naše životy. Větší podpora základního výzkumu znamená větší pravděpodobnost vzniku takovýchto nápadů a následně i úspěšnější vývoj aplikací. Toto lze pozorovat napříč různými zeměmi. Nelze vynalézat nové léky nebo revoluční metody bez silného primárního základního výzkumu. Ve vzdálené budoucnosti tedy čekám od vědy v zásadě totéž co v blízké - tedy prozkoumání veškerého možného a vytipování toho zajímavého pro následnou potenciální aplikaci prospěšnou pro celou společnost. 

A poslední otázka: kde máte Cenu Neuron vystavenou? 

Ve vitrínce s lebkami různých živočichů:-)

Sledujte naše neuronové sociální sítě