Prestižní ERC granty míří laureátům Cen Neuron
Jedno z nejvyšších ocenění ve vědeckém světě, které umožňuje realizaci průlomových projektů je prestižní ERC grant. Ten právě v těchto dnech začátkem prosince 2024 získali další z laureátů Ceny Neuron, Ondřej Pejcha a Martin Setvín. Patří jim velký obdiv a uznání.
Ondřej Pejcha: Projekt ROGALLO, který zkoumá astrofyzikální procesy
Specialista na astrofyziku binárních systémů získal ERC grant na svůj projekt ROGALLO. Cílem jeho práce je zkoumat složité astrofyzikální procesy, jako je přenos a ztráta hmoty, turbulence či exploze v binárních systémech složených z hvězd, neutronových hvězd a černých děr. Tyto simulace pomohou odpovědět na otázky týkající se zdrojů gravitačních vln, původu energetických částic ve vesmíru či vývoje supermasivních černých děr a galaxií.
Pejchova inspirace pochází z jeho předchozího ERC grantu, který se zaměřoval na fázi vývoje dvojhvězd známou jako společná obálka. Nově získaný grant Pejchovi umožní financovat tým spolupracovníků, pracovní cesty i rozšíření výpočetního clusteru na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.
„Doufám, že se díky grantu staneme jedním z celosvětových center výpočetní astrofyziky,“ říká Pejcha. Dodává, že ocenění považuje i za malý zázrak, protože v něj nedoufal a spíše přemýšlel, o jaké další granty zažádat. Nyní věří ve zvýšení renomé výzkumu a přilákání talentovaných vědců i studentů.
Ondřej Pejcha v roce 2019 obdržel Cenu Neuron pro nadějné vědce v oboru fyzika.
Martin Setvín: Projekt SPOT zaměřený na polovodiče
Martin Setvin získal grant ERC na projekt SPOT, který se zaměřuje na výzkum tzv. polaronů, tedy fenoménu, kdy elektron v polovodiči interaguje s krystalovou mřížkou a lokalizuje se. Přestože o existenci polaronů víme téměř století, mnohé jejich vlastnosti zůstávají záhadou. Setvínova metoda umožňuje sledovat jednotlivé polarony v reálném čase a prostoru, což může přinést zásadní poznatky pro polovodičový průmysl a další obory.
Setvínovi umožní grant pořídit unikátní vybavení, financovat tým a provoz laboratoře. „Je to krásná odměna za dosavadní práci a jistota financování na dalších pět let,“ ulevil si vědec. Odpadnou mu starosti ohledně žádání o granty a s týmem se bude moci plně soustředit na výzkum, který ho zajímá.
Martin Setvín v roce 2022 obdržel Cenu Neuron pro nadějné vědce v oboru fyzika.
Úspěch laureátů Neuronu
„Udělení ERC grantu laureátům Ceny Neuron potvrzuje důležitost podpory talentovaných vědců a jejich inovativních myšlenek. Nejen že tento úspěch zvyšuje prestiž České republiky na mezinárodním poli, ale také ukazuje, že naše země má špičkové vědce i v mezinárodním srovnání,“ říká ředitelka Nadace Neuron Monika Vondráková.
Moc našim laureátům gratulujeme a přejeme jim mnoho dalších úspěchů!