Laureát

doc. Mgr. Martin Setvín, Ph.D.

Cena Neuron 2022 pro nadějné vědce v oboru fyzika

doc. Mgr. Martin Setvín, Ph.D.

Chce zjistit, proč některé materiály generují fotonapětí a jak lze získanou energii využít. Možnosti aplikace jsou od elektroniky po paliva. Doc. Setvín je fyzikem povrchu, který zdokonalil rastrovací sondovou mikroskopii - získal dosud nevídané snímky s atomovým rozlišením na nevodivých materiálech. Ve své skupině na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy dál hledá jejich praktické využití. Doc. Setvín patří mezi nejrespektovanější jména české fyziky, jak dokládají i jeho publikace v časopisech Nature a Science. 

Pocítil jste už někdy "heuréka" moment?

Stává se to tak jednou za rok a je to příjemný pocit. Když dlouho na něčem pracujete a najednou všechno zapadne do sebe a vy víte, že máte správnou odpověď. 

Vzpomínáte si na nějaké otázky, které se vám jako dítěti honily hlavou a nedaly vám spát? 

Rodiče tvrdí, že jsem se pořád na něco ptal, ale už si nevzpomínám na konkrétní otázky. Mám dvě děti, šestiletý Štěpánek se pořád na něco vyptává, hlavně ohledně historie, světové války, Stalin, Hitler, Putin… Když neznám odpovědi, tak je naštvaný a ptá se, jak to můžu nevědět, když jsem vědec! Čtyřletá Kristýnka se zatím naštěstí nevyptává. 

Co vás dovedlo k vědě a co vás u ní drží? Jaký hlavní smysl vidíte v tom, co děláte? 

Nerad dělám jednu práci pořád dokola. Rád dělám něco, kde je potřeba pokaždé přemýšlet a přijít s novými nápady. Smyslem své práce si nejsem jistý, ale bylo by hezké přispět k vyřešení problémů, kterým bude lidstvo čelit v 21. století. 

Máte za sebou nějaký propad, který vás ale nakonec nakopl a posunul dál?

Zatím o ničem zásadním nevím. Pár věcí jsem v laboratoři samozřejmě rozbil, ale všechno šlo spravit. 

Jakých pět slov nebo slovních spojení vás vystihuje? A přidejte jednu superschopnost, kterou byste rád měl. 

Rád bych pracoval třikrát rychleji. Nebo měl třikrát více času. Já bych se popsal jako inteligentní a pracovitý. Manželka říká, že jsem líný a sebestředný. 

Kdybyste psal sci-fi novelu z roku 2099 s motivy z vašeho oboru, co už by v ní bylo možné?

Radši bych ji nepsal. Obávám se, že nás v příštích desetiletích nečeká nic dobrého. Zejména rozvoj umělé inteligence výrazně změní společnost a je dost pravděpodobné, že nás do té doby počítače překonají úplně ve všem. 

Marek Setvín v Médiích

Radiožurnál: https://radiozurnal.rozhlas.cz/nadeje-ceske-vedy-zraje-v-cesku-prelomova-generace-8849361/3#dil=3

Martin Setvín & Kovy: https://www.youtube.com/watch?v=UPT-KIt25h8

Debata s laureáty Cen Neuron 2022: https://www.youtube.com/watch?v=C0DE9yUxoUg&t=2174s