Bez vědeckých objevů by nešlo s virem bojovat, říká imunolog Michal Šimíček

Jaký byl jejich rok, co se změnilo a co je čeká? Laureáty Ceny Neuron jsme pozvali k naší anketě – Neuron dává impuls první větou, vědci téma dokončí. 

Tentokrát se k nám připojuje imunolog Michal Šimíček. „Musíme se připravit na možný návrat některých protiepidemických opatření a důsledné kontroly na hranicích. Přesto však zůstávám mírný optimista,“ říká k aktuální situaci.

Michal Šimíček obdržel Cenu Neuron 2019 za zkoumání procesů, které způsobují zhoubná onemocnění a jejich lékovou rezistenci. Získal vzdělání a dlouhodobě působil na prestižních zahraničních pracovištích v Belgii, Londýně a Cambridge, aby se vrátil do rodné Ostravy. Rozjel zde špičkové vědecké centrum, kde vyvíjí unikátní technologii buněčné terapie pro léčbu rakoviny.

Když jsem přebíral Cenu Neuron, neuměl jsem si představit,

že v následujícím roce se naše země potažmo celý svět téměř uzavře. A nebýt vědy tak bychom v tomto stavu zůstaneme ještě dlouho.

 Minulý rok pro mě byl 

zejména výzvou v organizaci práce a přes logistické komplikace zvládnout řadu konferencí a spolupráce se zahraničními kolegy.  

Můj obor reagoval na pandemii tak, 

že většina kolegů z výzkumných laboratoří poskytla personální i přístrojové kapacity pro testování.

Dobré z toho zůstane snad to, 

že budeme více využívat telekonference a zvýší se efektivita práce z domova. 

A definitivně se zbavíme představy, 

že nemá smysl podporovat základní výzkum. Bez vědeckých objevů by nebylo možné s virem a jinými infekcemi úspěšně bojovat. 

Protože očekávám, že v příštích měsících se musíme připravit 

na možný návrat některých protiepidemických opatření a důsledné kontroly na hranicích. Přesto však zůstávám mírný optimista. Riziko výskytu nové formy viru a tedy i výraznějšího lockdownu bylo eliminováno vysokým promořením a zejména pak vakcinací velké části populace.

Já se na to chystám praktický tak, 

že jednak jsem očkován a pak jsem velkou část schůzek na letošní rok přenechal ve virtuální formě. Stejně tak na dovolenou vyrazím z rodinu pouze v rámci ČR.

A můj obor by se měl zaměřit hlavně na 

hlubší pochopení molekulárních mechanizmů, které vedou k vývoji nových mutací. Inovativní přístupy v testovaní a také produkci vakcín budou stále více vyhledávány.

Aby příští laureáti Cen Neuron mohli úspěšně rozlousknout 

další neočekávané problémy naší společnosti nejen v oblasti infekčních chorob, ale též dalších oborů lidské činnosti.