Takové byly Ceny Neuron 2021: galavečer, debata a portréty laureátů

Nadační fond Neuron předal 28. září 2021 Ceny Neuron excelentním českým vědkyním a vědcům. Udělil tři ceny za celoživotní přínos vědě, sedm cen pro mladé nadějné vědce a novinkou se stala Cena Neuron za mimořádné propojení vědy a byznysu. Další den následovala debata s novými laureáty. Připomeňte si nejdůležitější chvíle oslavy české vědy.

Nejvyšší ocenění, Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě, získala tři jména. Lékař Josef Prchal, světově proslulý hematolog, fyzik Václav Petříček, který významně posunul českou krystalografii a matematik David Preiss, řešitel zásadních matematických problémů. 

Vědecká rada Neuronu také ocenila sedm vědeckých nadějí a Cenu Neuron 2021 získávají: Jan Hladký (matematika), Lenka Zdeborová (fyzika), Jitka Palich Fučíková (medicína), Prokop Hapala (chemie), Zuzana Musilová (biologie), Martin Tancer (computer science) a Petr Sedláček (společenské vědy). 

Letošní novinkou se stala Cena Neuron za mimořádné propojení vědy a byznysu, kterou získali vědci Vítězslav Bryja a Kamil Paruch společně s transferářem Radoslavem Trautmannem. Cenu Neuron získávají za akademický spin-off CasInvent Pharma, který se zabývá vývojem léku proti leukémii. 

Nadační fond Neuron udělil 28. září 2021 v Panteonu Národního muzea Ceny Neuron už po dvanácté. Moderátorem večera byl Karel Kovy, Kovář a vedle vědců se také představili další světově úspěšní Češi jako je Josef Průša, Jaroslav Beck nebo Klára Kolouchová.

O den později se noví laureáti sešli v Operu na neformální debatě s podporovateli Nadačního fondu Neuron a příznivci české vědy, kterou moderoval Ondřej Cihlář.

Prokop Hapala mluvil o své dětské touze stát se verneovským vynálezcem, Jan Hladký vyzdvihl týmovou spolupráci se svoji manželkou, Lenka Zdeborová zavzpomínala na vědecké začátky, kdy jí pomáhaly korespondenční kurzy.

O svém výzkumu a jeho plánech do budoucna mluvili vědci ze spin-offu CasInvent Pharma. Debatu pak zakončil rozhovor s laureáty za celoživotní přínos vědě: Václav Petříček se přiznal, že mu nevadí být podřízeným svého bývalého studenta, David Preiss zavzpomínal na svoje začátky v zahraničí a Josef Prchal oznámil, že finanční odměnu spojenou s Cenou Neuron věnuje studentům hematologie na jejich zahraniční stáže.

DĚKUJEME MECENÁŠŮM A PARTNERŮM NADAČNÍHO FONDU NEURON A CEN NEURON

Sledujte naše neuronové sociální sítě