Neuron Science Night propojila vědu a byznys
Nejvíc nápadů vzniká, když vyjedete mimo známé prostředí a vystoupíte ze své bubliny. A tak se Neuron Club vydal kousek za Prahu řešit praktické zkušenosti s aplikací výzkumu a transferem vědy. Neuron Science Night propojila špičky české vědy s byznysmeny, mecenáši nadace i laureáty Cen Neuron. Jak setkání probíhalo? A co vědcům přineslo?
"Posláním Nadace Neuron je podporovat a propojovat vědecké i byznysové elity, protože ty mohou dále rolovat do společnosti to nejlepší. Právě oni se sešli na první Neuron Science Night, prostě výjimečná společnost, která navzájem sdílela své zkušenosti, vize i motivaci,“ řekla na úvod setkání Monika Vondráková, ředitelka a spoluzakladatelka Nadace Neuron.
Představení komplikovaného procesu, který se skrývá za transferem vědy do byznysu krok po kroku a na druhé straně spousta otázek vědkyň a vědců, kteří se k aplikaci výzkumu teprve chystají. To vše doplněno o pohled předních byznysmenů, kteří se na celý proces dívají s odstupem. Tak ve zkratce probíhala neformální diskuze, která následovala po prezentaci zkušeností s transferem vědy. Co jí předcházelo?
Transfer pohledem předních expertů na výzkum rakoviny
- Martina Benešová-Schäfer, česká jaderná chemička, která v Heidelbergu vyvíjí radiofarmaka pro léčbu rakovinných nádorů, sdílela zkušenosti s úspěšnou komercionalizací léku na rakovinu prostaty i tím, jak se dělá věda, když máte „giganta“ za zády. V tomto případě Německé centrum pro výzkum rakoviny, v němž působí. Tak třeba pokud má někdo zajímavou myšlenku, snaží se ji chránit od počátku. Studenti procházejí mediálním tréninkem, aby věděli, co a jak mohou ve veřejném prostoru sdílet, aby neporušili důvěrné informace. Ale co je zásadní: centrum v Heidelbergu není ani univerzitou, ani firmou, je něco mezi tím. „Jedním z těch největších rozdílů je, že máme vlastní možnosti rozhodovat prakticky o všem, ale také pak neseme plnou zodpovědnost,“ připomněla Martina Benešová-Schäfer.
- Jak efektivně propojit základní a aplikovaný výzkum a jak patentovat radioaktivní lutecium už ví i Miloslav Polášek a to i (díky) manželce Janě, která ho přivedla na myšlenku, že mít výsledky ve výzkumu tak úplně nestačí, ještě je potřeba je "prodat". Jedině tak může výzkum a jeho výsledky zaujmout potenciální investory z byznysu. Společně sestavili business pitch po vědecku, nápad zpropagovali a nakonec zaseli myšlenku pro založení výzkumné skupiny na IOCB Tech – ta nese název Skupina Miloše Poláška a zaměřuje se na koordinační chemii.
- Laureáti Cen Neuron v oboru medicína Jitka Palich Fučíková a Radek Špíšek mluvili například o tom, jak Sotio Biotech investuje do inovativních firem, které vyvíjejí protinádorové terapie.
- O zkušenostech s univerzitním spin-offem se pak v rámci prezentace podělili Michal Holčapek, Ondřej Peterka a Zdeněk Jirsa z Lipidica a.s. Laureáti Ceny Neuron 2023 za transfer vědy do byznysu úspěšně patentovali svou testovací metodu, jak z jedné kapky krve rozpoznat rakovinu slinivky.
Cesta k vědeckému úspěchu je klikatá
Účastníci Neuron Science Night si pochvalovali hlavně to, že se mohli potkat s kolegy z jiných oborů, vystoupit ze svého prostředí a vidět i jiné přístupy, ale hlavně konkrétní ukázky úspěšných projektů se všemi jejich zdary i nezdary. Protože i neúspěch je součástí cesty.
„Ne vždy je cesta jasná, cesta k úspěchu je klikatá. Je potřeba mluvit také o tom, co se nepovedlo,“ připomněl Miloslav Polášek. A v podobném duchu reagoval i Ondřej Peterka, který společně s Michalem Holčapkem a Zdeňkem Jirsou získali již zmíněnou Cenu Neuron za propojení vědy a byznysu: „Hledání nové cesty po neúspěchu je nakonec velice motivující. Vždycky je nějaká cesta, jen je potřeba ji najít. Bylo skvělé, že jsem mohl potkat ty největší kapacity, které s námi sdíleli své zkušenosti.“
Věda je byznys. A byznys je věda
Přední expertka v oblasti nádorové biologie Kateřina Rohlenová a laureátka Ceny Neuron pro nadějné vědce v diskuzi zmínila, že v Česku máme občas tendence zahnízdit a nezajímat se o to, co se děje okolo. „Jsem ale přesvědčená o tom, že právě pro svět okolo to všechno děláme. Setkání vědců s nevědci je jedna úroveň, druhá je, že se setkávají vědci s vědci. A třetí úroveň, že se vědci setkávají s byznysmeny. Proto jsou podobná setkání důležitá.“
Právě „překonání“ bariéry mezi vědci a byznysmeny bylo klíčovou součástí Neuron Science Night. Jedno bez druhého nemůže existovat. Trefně to shrnul mecenáš Nadace Neuron Jaroslav Řasa: „Na začátku je zájem něco vyřešit a s něčím pomoct: budeme vyrábět antivirotika, budeme vyvíjet software. Věda a byznys jsou v tomhle stejné - ve finále jim jde o to, aby něco posouvaly dopředu. Proto se Neuron snaží kombinovat vědu a byznys.“
Dvoudenní Neuron Science Night probíhala 18. a 19. ledna 2024 v nádherných prostorech Villa Dom Carli u Kutné Hory - podívejte se do fotogalerie. Děkujeme všem za účast a velmi inspirativní setkání!
Sledujte naše neuronové sociální sítě