Laureát

doc. PharmDr. Jitka Palich Fučíková, Ph.D.

Laureátka Ceny Neuron 2021 pro mladé nadějné vědce v oboru medicína

doc. PharmDr. Jitka Palich Fučíková, Ph.D.

Věnuje se nádorové imunologii a imunoterapii nádorových onemocnění. Je autorkou dvou mezinárodních patentů a desítek vědeckých publikací v mezinárodních recenzovaných časopisech. Během své kariéry pracovala ve vědeckých ústavech v Paříži a Melbourne.

Jitka Palich Fučíková působí na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a v biotechnologické společnosti SOTIO, kde se podílí také na vývoji a testování imunoterapeutické vakcíny proti rakovině prostaty, vaječníků a plic.

Jak bych v sedmi stručných větách co nejsrozumitelněji vysvětlila, čím se zabývám?

Věnuji se nádorové imunologii. Ve své výzkumné práci se snažím pochopit, jak lze aktivovat imunitní systém konkrétního pacienta v boji proti nádorovým buňkám. Tyto poznatky dlouhodobě využíváme v léčbě nádorových onemocnění pomocí léčebného směru, který označujeme jako imunoterapie.

Co mě baví minimálně stejně jako moje práce?

Miluji svoji rodinu. Baví mě cestovat, chodit po horách a radovat se s dětmi.

Jakou největší překážku jsem v životě zdolala?

V pracovním životě to většinou znamenalo opustit svoji komfortní zónu a udělat změnu. Například odjet na dlouhou zahraniční stáž. Tyto kroky mi vždy přinesly velkou dávku motivace a inspirace do další práce. 

Talent, nátura, dřina, štěstí, něco jiného – co rozhoduje o úspěchu?

V tomto ohledu se věda podobá umění. Úspěšný vědec musí mít talent, musí být motivovaný a fascinovaný svým oborem. Nicméně to vše vždy doprovází tvrdá práce a štěstí být ve správný čas na správném místě. V neposlední řadě se domnívám, že bez dobrého rodinného zázemí se nelze věnovat této náročné, ale krásné disciplíně.

Co považuji za největší úspěch, kterého jsem dosáhla?

Největším úspěchem (v pracovním životě) je zejména naprostá fascinace oborem, ve kterém působím, a láska k mé práci. V souladu s tím si nesmírně vážím všech kvalitních publikací, prestižních vědeckých cen a zejména možnosti předávat nadšení k vědecké práci studentům.

Co bych ve světě změnila, kdybych měla tu moc?

Já se snažím řídit zejména heslem: “Když chceš změnit svět, změň sebe”. (Matka Tereza).

Před jakou největší výzvou stojí můj obor a věda obecně?

Můj vědní obor v průběhu posledních let prošel zásadní revolucí. Imunoterapie se stala dalším pilířem onkologické léčby. Současná snaha směřuje zejména k identifikaci nových přístupů imunoterapeutické léčby a pochopení mechanismů, jak konkrétní pacient na tuto léčbu odpovídá. Tyto poznatky nám v budoucnu umožní zlepšit onkologickou léčbu.

Jitka Palich Fučíková v médiích: