Neuron podpořil Transfera Technology Day, zvítězily čistící tablety

Ve druhém ročníku národní soutěže Transfera Technology Day zvítězily tablety na čištění kontaminovaných vod. Druhé místo získala mikroemulze na čištění historických materiálů a bronzovou pozici obsadil projekt na stanovování přítomnosti bakterií v plodové vodě. Cenu sympatie získaly speciální vložky do rybářských kádí. V porotě, která hodnotila komerční potenciál výzkumných projektů z vysokých škol a dalších výzkumných organizací, zasedli zástupci Nadačního fondu Neuron. 

„V Neuronu jsme rádi podpořili druhý ročník soutěže Transfera Technology Day, protože má stejný cíl jako my: spojit vědu s byznysem, aby vědecké výzkumy pomáhaly co nejvíce lidem," říká náš mecenáš Jaroslav Řasa. Ve finále soutěže byl za Neuron členem poroty stejně jako náš Neuron Founder Václav Novák. 

Cílem Transfera Technology Day je propojení byznysu a vědy za účelem získání zpětné vazby ke komerční připravenosti projektů a do budoucna i získání finančních prostředků pro perspektivní vědecké projekty.

„Česká věda a výzkum má mnoho nadějných talentů. Je ale nezbytné je dále motivovat a podporovat. Jsme proto rádi, že se nám daří propojovat svět peněz a nápady z vědecko-výzkumných kruhů. Zejména v začátcích se prakticky žádné projekty bez podpory neobejdou,“ uvedla Eva Janouškovcová, předsedkyně spolku Transfera.cz, který akci spoluorganizoval.

V rámci soutěže bylo vybráno do finále 13 vědecko-výzkumných projektů (kromě prvních tří projektů např. elektrostatická separace plastů pro jejich lepší třídění, podložka pro snímání zatížení a polohy pacienta nebo zařízení na úpravu drátů pro implantační chirurgii). Klání se zúčastnily vědecké týmy z Českého vysokého učení technického v Praze, Národního ústavu duševního zdraví, Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, Západočeské univerzity v Plzni, Univerzity Palackého v Olomouci, Univerzity Hradec Králové, Vysokého učení technického v Brně, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Vysoké školy báňské, Masarykovy univerzity, Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, Ústavu geoniky AV ČR či Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ze všech následně porota vybrala tři nejlepší. 

Vítězný projekt Univerzity Palackého v Olomouci má sloužit zejména v případě živelních katastrof nebo při průmyslových haváriích. Nové speciální šumivé tablety pro čištění kontaminovaných vod jsou snadno skladovatelné a jejich aplikace probíhá pouhým vhozením do kontaminované vody. Působení tablet je díky šumivému efektu velmi rychlé. Tableta je během 30 sekund zcela rozpuštěna a aktivní látka tak může naplno působit. Navíc neobsahují žádné toxické látky a jsou šetrné k životnímu prostředí. 

Pomyslné stříbro získaly mikroemulze a gely pro čištění povrchů historických materiálů týmu Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Maximálně šetrné a zároveň účinné čistící mikroemulzní systémy slouží k odstraňování znečištění na nejrůznějších cenných historických artefaktech. Jejich hlavní složkou je voda, obsah aktivních složek je velmi nízký, ale efektivní.    

Třetí místo v soutěži obsadila Fakultní nemocnice Hradec Králové se svým projektem Stanovení přítomnosti bakterií v plodové vodě u pacientek s předčasným porodem s odtokem plodové vody.

Nová metoda umožňuje v řádu několika hodin stanovit přítomnost konkrétních baktérií v plodové vodě u pacientek. Díky tomu bude možné včas nasadit účinnou antibiotickou léčbu a snížit možné dopady na poškození plodu. 

Cenu sympatie získala Aerační a oxygenační vložka do rybářských kádí Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Díky ní by se měly zlepšit podmínky ryb uskladněných v kádích, jako například při výlovu rybníků nebo před Vánoci. Nová vložka zajistí dostatečné okysličení vody bez nutnosti kotvit hadice se vzduchem závažími, které komplikují výlov ryb a vedou často k jejich zranění. 

Projekty, které se kvalifikovaly do závěrečného finále, mohou používat označení finalista TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2021 a vítězný projekt označení VÍTĚZ TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2021. Osvědčení je známkou kvality a může pomoci se zajištěním nejen finanční podpory. Finálové projekty také dostanou pozvánku do programu Technologické inkubace agentury CzechInvest, která na každý projekt může uvolnit až 5 milionů korun.