Expedice Neuron teď analyzuje žraločí DNA

Expedice Neuron Za dlouhověkostí žraloka malohlavého je zpět z výpravy na Island. Podívejte se na video s vedoucím výpravy prof. Václavem Brázdou z Biofyzikálního ústavu AV. Kde se expedice pohybovala, co se o žralokovi dozvěděla a co z jeho DNA získá?

„Zatím víme, že DNA je v dostatečné kvalitě pro sekvenaci, takže z nich budeme mít data pro analýzu genomu. Data musíme seřadit tak, aby dávaly smysl a my z nich vyčetli, jaké geny a regulační oblasti jsou v genomu přítomny,“ říká Václav Brázda. 

Expedice Neuron se zaměřila na obratlovce, který doposud zůstával stranou zájmu světové vědy — součástí jeho DNA je pravděpodobně molekulárně-genetická „vychytávka“, která mu umožňuje unikat procesům stárnutí a zabraňovat nádorovému bujení. Může zjištění Expedice Neuron pomoci k bližšímu seznámení s jedním z nejstarších druhů na planetě a může zde být souvislost s DNA člověka?

Sledujte naše stránky a další aktuality Expedice Neuron Za dlouhověkostí žraloka malohlavého nebo se staňte fanouškem expediční stánky na facebooku nazvané Dlouhověký žralok

Sledujte naše neuronové sociální sítě