Návštěva francouzských nobelistů a konference Sounds of Science
Na konci června jsme měli možnost zblízka poznat hned tři významné osobnosti světové vědy. Nositelé Nobelovy ceny z Francie přijali pozvání francouzské ambasády a Francouzského institutu. Do Prahy přicestovali Jean-Marie Lehn (cenu získal v roce 1987 za chemii), Jean-Pierre Sauvage (cenu získal v roce 2016 za chemii) a Serge Haroche (cenu získal v roce 2012 za fyziku).
Kromě programu nabitého přednáškami na českých vysokých školách, workshopy s mladými nadějemi české vědy a předáváním cen Francouszkého velvyslanectví talentovaným PhD studentům, se nobelisté stali hlavními hvězdami konference Sounds of Science. Cílem večera bylo představit posluchačům poznatky z oborů oceněných vědců způsobem přístupným široké veřejnosti, od gymnazistů po výzkumné pracovníky. Obsah konference a přednášek shrnuje například krátký článek AV ČR.
Hlavním posláním konference byla myšlenka, že je třeba více podporovat základní výzkum, i když současná společensko-politická preference míří jasně na výzkum aplikovaný. Tato strategie je ale velmi krátkozraká, neboť právě soustředěným poznáváním a popisováním světa, který nás obklopuje, lze dosáhnout významných objevů.
Prezentace laureátů Nobelovy ceny doprovodila Pražská komorní filharmonie – PKF se speciálním „vědeckým“ programem, v němž zazněly skladby komponované vědci či pro vědce. Jedním z vědců, jehož skladbu jsme během večera mohli slyšet, byl i Petr Cígler, držitel Neuron Impulsu v oboru chemie.
Nadační fond Neuron finančně podpořil tuto iniciativu a jako poděkování nám byla dána možnost uspořádat soukromé setkání nobelistů a vědců oceněných naším Nadačním fondem. Při neformálním brunchi v kavárně Francouzského insitutu, si měli všichni zúčastnění možnost popovídat nejen o vědě a výzkumu, ale mohli zkonzultovat své aktuální projekty.
Prohlédněte si naši fotogalerii
NOVINKY & AKTUALITY
Nečekané objevy, šťastné náhody,
tvrdá práce i splněné sny.
Český student na stáži přispěl k výzkumu, který pomáhá ochrnutým znovu chodit
Rozvoj umělé inteligence může pomáhat i v medicíně - třeba ochrnutým lidem znovu chodit. Švýcarská laboratoř .NeuroRestore pracuje na implantátech, které pacientům vrací díky AI možnost znovu ovládat své končetiny. Šestiměsíční stáž nyní v Lausanne díky Neuronu absolvoval i český student Martin Picek.
Zahradní setkání 2024
Teplý srpnový podvečer a ta nejlepší společnost. Naši laureáti, mecenáši a další podporovatelé vědy se již tradičně neformálně setkali ve Vratislavské zahradě. Děkujeme všem, kteří přijali pozvání na naše zahradní setkání.
Expedice Neuron vyrazí za objevem největšího podzemního termálního jezera
V roce 2022 objevili na hranici Albánie a Řecka pravděpodobně největší podzemní termální jezero světa. Kvůli nedostačující technice ale nemohli tento objev dokázat. Nyní se výprava Marka Audyho na místo chystá vrátit, aby díky Expedici Neuron svůj objev potvrdila.