Splnili jsme další Dětský vědecký sen

Danielovi Svobodovi jsme v Neuronu splnili hned několik jeho malých vědeckých snů. Dan je zapálený do všeho co se týká astronomie a vesmíru, ale nejen to. Baví ho 3D tisk i roboti. Z návštěvy planetária v Hamburku nám poslal krásný vzkaz.

"Úžasný Neurone! Velice děkuji celému vašemu týmu za splnění mého Dětského vědeckého snu. Díky Vám jsem obohacen o spoustu nových vědeckých zážitků. Nejprve jsem prožil naprosto skvělý den ve firmě Jablotron s panem Dědkem. Ovládání Alarmu Jablotron 100 je moje vášeň a nejlepší kniha je pro mne manuál Jablotron 100 :-) Následně jsem obdržel od Neuronu stavebnici 3D tiskárny od firmy Prusa Research - sám jsem si ji postavil a tisknu úžasné věcičky. Mám v plánu ji použít na podzimní projekt Univerzity Karlovy - Přírodovědci.cz. Velmi zajímavá byla prohlídka na FEL ČVUT, kde mě nejvíce zaujali roboti, které bych chtěl jednou programovat. No a na závěr jsem v červenci letěl do Planetária v Hamburku, které je překrásné a obrovské. Užil jsem si v něm skvělých 12 hodin! Shlédl jsem 8 filmů a dostal 7 brýlí na virtuální realitu. Měl jsem štěstí na skvělý personál, který se mi věnoval celý den. Prohlédl jsem si celou promítací techniku a dokonce jsem se dostal i na střechu planetária. Krásně jsem si procvičil svoji angličtinu, která podle pracovníků planetária není vůbec tak špatná, jak jsem myslel. Velice Vám všem moc a moc děkuji za nádherné zážitky a setkání, které jsem díky Vám prožil. S velkým pozdravem, Dan"
V rámci projektu Dětský vědecký sen jsme od roku 2014 do roku 2018 podpořili vědecké přání jednoho výjimečně talentovaného mladého žáka. Například David Dvorský se díky nám v roce 2014 podíval do CERNu. O rok později jsme zajistili stáž mladému biochemikovi Honzovi, který poté uspěl na mezinárodní soutěži ISEF 2017.

NOVINKY & AKTUALITY

Nečekané objevy, šťastné náhody,
tvrdá práce i splněné sny.

Rakovina pod mikroskopem: 5 odhalení, která vás překvapí

Český parazitolog v elitní společnosti: Julius Lukeš mezi vědeckou špičkou USA

Český vědec Julius Lukeš zažil nezapomenutelný okamžik, během něhož vstoupil v rámci staleté ceremonie mezi členy Národní akademie věd USA – jedné z nejprestižnějších vědeckých institucí světa. Tímto výjimečným oceněním se zařadil po bok špičkových světových vědců a potvrdil, že i zkoumání parazitů může mít globální dopad.

Tajemné město Mayů ožívá: Češi a Slováci našli sochy mýtických zakladatelů

V srdci guatemalské džungle učinila česko-slovenská expedice podporovaná Nadací Neuron objev, který může přepsat učebnice dějin. V mayském městě Los Abuelos archeologové poprvé zveřejnili nejcennější nálezy – dvě monumentální sochy, mužskou a ženskou postavu, ztvárňující mýtický pár z posvátné knihy Popol Vuh. Artefakty z období 800–350 př. n. l. přinášejí unikátní pohled na nejstarší mayské umění a mytologii.