Splnili jsme další Dětský vědecký sen

Danielovi Svobodovi jsme v Neuronu splnili hned několik jeho malých vědeckých snů. Dan je zapálený do všeho co se týká astronomie a vesmíru, ale nejen to. Baví ho 3D tisk i roboti. Z návštěvy planetária v Hamburku nám poslal krásný vzkaz.

"Úžasný Neurone! Velice děkuji celému vašemu týmu za splnění mého Dětského vědeckého snu. Díky Vám jsem obohacen o spoustu nových vědeckých zážitků. Nejprve jsem prožil naprosto skvělý den ve firmě Jablotron s panem Dědkem. Ovládání Alarmu Jablotron 100 je moje vášeň a nejlepší kniha je pro mne manuál Jablotron 100 :-) Následně jsem obdržel od Neuronu stavebnici 3D tiskárny od firmy Prusa Research - sám jsem si ji postavil a tisknu úžasné věcičky. Mám v plánu ji použít na podzimní projekt Univerzity Karlovy - Přírodovědci.cz. Velmi zajímavá byla prohlídka na FEL ČVUT, kde mě nejvíce zaujali roboti, které bych chtěl jednou programovat. No a na závěr jsem v červenci letěl do Planetária v Hamburku, které je překrásné a obrovské. Užil jsem si v něm skvělých 12 hodin! Shlédl jsem 8 filmů a dostal 7 brýlí na virtuální realitu. Měl jsem štěstí na skvělý personál, který se mi věnoval celý den. Prohlédl jsem si celou promítací techniku a dokonce jsem se dostal i na střechu planetária. Krásně jsem si procvičil svoji angličtinu, která podle pracovníků planetária není vůbec tak špatná, jak jsem myslel. Velice Vám všem moc a moc děkuji za nádherné zážitky a setkání, které jsem díky Vám prožil. S velkým pozdravem, Dan"
V rámci projektu Dětský vědecký sen jsme od roku 2014 do roku 2018 podpořili vědecké přání jednoho výjimečně talentovaného mladého žáka. Například David Dvorský se díky nám v roce 2014 podíval do CERNu. O rok později jsme zajistili stáž mladému biochemikovi Honzovi, který poté uspěl na mezinárodní soutěži ISEF 2017.

NOVINKY & AKTUALITY

Nečekané objevy, šťastné náhody,
tvrdá práce i splněné sny.

Komunikace, prevence, edukace: Neuron debatoval o budoucnosti zdraví v Opero

Pětice odborníků a odbornic přijala pozvání ke společné debatě Budoucnost zdraví z cyklu Společnost 4.0 v elegantních prostorách Opero. To bylo také společně s Nadací Neuron a Aspen Institute CE organizátorem večera. Panelisté nahlíželi otázky nadčasového a aktuálního tématu – budoucnost zdraví v kontextu vlivu moderních technologií a inovací.

Neuron Club: od altermagnetismu ke hvězdám

Martina Benešová-Schäfer: posedlost radioaktivitou

V medicíně to byl krok kupředu. Martina Benešová-Schäfer spoluvyvinula radiofarmakum, které umožňuje detekci a zobrazení nádoru prostaty. Zjednodušeně řečeno: po aplikaci léku je vidět, kolik metastáz pacient má a jak se v těle šíří. To pak umožňuje upravovat dávkování tak, aby byl organismus vystaven jen optimální dávce radiofarmaka a eliminovaly se tak nežádoucí účinky spojené s charakterem onemocnění a podáváním jiných léčebných terapií.