Neuron má mezinárodní vědeckou radu

Špičkové vědkyně a špičkoví vědci z celého světa přijali nabídku stát se členy Mezinárodní vědecké rady Nadačního fondu Neuron. Členy této rady jsou i čeští vědci žijící v zahraničí, jako lékaři Bohdan Pomahač a Josef Stehlík či fyzik Petr Hořava.

V letošním roce budou finalisté Ceny Neuron za významný vědecký objev a Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě vybíráni Mezinárodní vědeckou radou. Tuto radu tvoří špičkoví světoví vědci za každý obor, který Nadační fond Neuron podporuje.

„Zapojení světových vědeckých kapacit v rámci mezinárodní vědecké rady do výběru laureátů Ceny Neuron znamená nejen prestiž, ale také garantuje nezávislost při hodnocení kandidátů,“ vysvětluje šéf vědecké rady prof. Pavel Hobza. „Jsme hrdí na to, že špičkoví zahraniční vědci spolupracují s českým nadačním fondem,“ dodává.

V oboru biologie je to nositelka Řádu britského impéria Patricia Anne Nuttall (Velká Británie), specialistka na nemoci šířené klíšťaty, Erik de Clerq (Belgie), průkopník v oblasti antivirů a nového systému léčby HIV a profesor neurovědy John G. Hildebrand (USA).

V oboru computer science jsou to profesoři teoretické informatiky Javier Esparza (Španělsko), Martin Wirsing (Německo) a Josef Kittler (Velká Británie).

V oboru fyzika specialista na kvantovou optiku Rainer Blatt (Německo), český rodák a výzkumný pracovník Centra teoretické fyziky v Berkley Petr Hořava a specialista na nanostruktury a objevitel jednoatomových magnetů Harald Brune (Německo).

V oboru chemie Tim Clark (Velká Británie), který se zabývá molekulárním modelováním a Yury Gogotsi (Ukrajina), který zkoumá uhlíkové nanostruktury. V matematice profesoři Roger Wiegand (USA), Jean Mawhin (Belgie) a Alexander A. Voronov (Rusko).

Medicínu zastupují dva čeští rodáci, a to Josef Stehlík, specialista na transplantaci srdce a plic, působící na Univerzitě v Utahu a laureát Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě a specialista na transplantace Bohdan Pomahač.

Společenské vědy reprezentuje environmentální historička a egyptoložka Linda Evans (Austrálie), expert na moderní latinskoamerickou historii zejména v semgementu vojenství a konfliktů José Manuel Serrano Alvarez (Španělsko) a Thomas Evan Levy, zabývající se archeologií starověkého Izraele.

Více informací o jednotlivých vědcích naleznete v sekci mezina Mezinárodní rada (stránka).

NOVINKY & AKTUALITY

Nečekané objevy, šťastné náhody,
tvrdá práce i splněné sny.

Geopolitika v kritickém bodě: 7 kroků ke svobodě

Evropa se za poslední roky zbavila obav z bezprostředního válečného konfliktu a upadla do klidného blahobytu. Vpád Ruska na Ukrajinu připomněl, že bezpečnost je křehká a že ani Česko nemusí být ušetřeno. Co s tím? Diskuze pod hlavičkou Neuron Online Talku přinesla odpovědi z různých úhlů pohledu. A tady je souhrn toho nejdůležitějšího.

Elegance molekuly dotančila k nejvyšší sledovanosti v kinech

Přímý přenos divadelní hry Elegance molekuly o životě biochemika Antonína Holého, který objevil řadu antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS či hepatitidy, se stal nejnavštěvovanějším „filmem“ prvního dubnového víkendu. Představení Dejvického divadla sledovalo v kinech po Česku rekordních 28 tisíc lidí. Vznik divadelní hry o biochemikovi Antonínu Holém podpořil Neuron a Monika Vondráková shrnula, v čem je tento příběh stále tak jedinečný.

Čeští vědci z Expedice Neuron jsou na stopě dlouhověkosti

Vědci ostravské Přírodovědecké fakulty a brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR objevili v RNA žraloka malohlavého možný klíč k jeho dlouhověkosti. Podle nových zjištění žralok v rámci svých molekulárních procesů využívá enzym typický pro odolné nádorové buňky. Paryba, která se dožívá i více než 400 let, se stala hlavním zájmem Expedice Neuron Za žralokem malohlavým, která se v roce 2022 vydala na Island odebrat vzorky a objevit tak klíč k impozantní evoluční kličce.