Neuron má mezinárodní vědeckou radu

Špičkové vědkyně a špičkoví vědci z celého světa přijali nabídku stát se členy Mezinárodní vědecké rady Nadačního fondu Neuron. Členy této rady jsou i čeští vědci žijící v zahraničí, jako lékaři Bohdan Pomahač a Josef Stehlík či fyzik Petr Hořava.

V letošním roce budou finalisté Ceny Neuron za významný vědecký objev a Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě vybíráni Mezinárodní vědeckou radou. Tuto radu tvoří špičkoví světoví vědci za každý obor, který Nadační fond Neuron podporuje.

„Zapojení světových vědeckých kapacit v rámci mezinárodní vědecké rady do výběru laureátů Ceny Neuron znamená nejen prestiž, ale také garantuje nezávislost při hodnocení kandidátů,“ vysvětluje šéf vědecké rady prof. Pavel Hobza. „Jsme hrdí na to, že špičkoví zahraniční vědci spolupracují s českým nadačním fondem,“ dodává.

V oboru biologie je to nositelka Řádu britského impéria Patricia Anne Nuttall (Velká Británie), specialistka na nemoci šířené klíšťaty, Erik de Clerq (Belgie), průkopník v oblasti antivirů a nového systému léčby HIV a profesor neurovědy John G. Hildebrand (USA).

V oboru computer science jsou to profesoři teoretické informatiky Javier Esparza (Španělsko), Martin Wirsing (Německo) a Josef Kittler (Velká Británie).

V oboru fyzika specialista na kvantovou optiku Rainer Blatt (Německo), český rodák a výzkumný pracovník Centra teoretické fyziky v Berkley Petr Hořava a specialista na nanostruktury a objevitel jednoatomových magnetů Harald Brune (Německo).

V oboru chemie Tim Clark (Velká Británie), který se zabývá molekulárním modelováním a Yury Gogotsi (Ukrajina), který zkoumá uhlíkové nanostruktury. V matematice profesoři Roger Wiegand (USA), Jean Mawhin (Belgie) a Alexander A. Voronov (Rusko).

Medicínu zastupují dva čeští rodáci, a to Josef Stehlík, specialista na transplantaci srdce a plic, působící na Univerzitě v Utahu a laureát Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě a specialista na transplantace Bohdan Pomahač.

Společenské vědy reprezentuje environmentální historička a egyptoložka Linda Evans (Austrálie), expert na moderní latinskoamerickou historii zejména v semgementu vojenství a konfliktů José Manuel Serrano Alvarez (Španělsko) a Thomas Evan Levy, zabývající se archeologií starověkého Izraele.

Více informací o jednotlivých vědcích naleznete v sekci mezina Mezinárodní rada (stránka).

NOVINKY & AKTUALITY

Nečekané objevy, šťastné náhody,
tvrdá práce i splněné sny.

Jarní detox? Raději se s odborníky zaměřte na svůj mikrobiom

Chystáte se na „jarní očistu“? Ještě, než se pustíte do diet a detoxů, zkuste se zaměřit na zdraví svého mikrobiomu. Tato složitá komunita mikroorganismů žijící v našem těle ovlivňuje mnohem víc než jen trávení. Stojí v úzkém spojení s imunitou, metabolismem, náladou i celkovým zdravím. A právě pestrá a vyvážená strava je pro jeho správnou funkci klíčová.

Nadace Neuron otevírá přihlášky na Expedice Neuron 2025

Nadace Neuron vyhlašuje nový ročník grantové výzvy Expedice Neuron. Čeští vědci a výzkumníci se mohou ucházet o finanční podporu až 1 000 000 Kč na terénní výzkum v jakémkoliv oboru. Expedice Neuron navazují na odkaz legendárních cestovatelů Hanzelky a Zikmunda a podporují odvahu a zvídavost.

Nominujte excelentní vědce na Ceny Neuron 2025

Nadace Neuron otevírá nominace na Ceny Neuron 2025. Hledáme výjimečné vědce a vědkyně, kteří zanechávají mezinárodní odkaz i vědce, jejichž práce je silným příslibem do budoucna. Podruhé oceníme také špičkové pedagogy, kteří rozvíjí lásku k vědě a popularizují ji. Cenu si odnese také společnost za transfer vědy do byznysu.