Pralesní saliny. Nový cíl Expedice Neuron do Konga
Když první srpnový týden odstartuje letadlo z Vídně směrem Brazzaville, na palubě budou sedět tři čeští vědci. Do Afriky letí pokračovat v práci, které se úspěšně věnují poslední roky: v Kongu mapují výskyt zvířat mezi národními parky a přinášejí argumenty pro zachování jejich přirozeného prostoru navzdory těžbě a nové výstavbě. Nyní se zaměří na život na lesních salinách v jednom z možných biokoridorů. Nadační fond Neuron jejich úsilí podporuje z darů mecenášů české vědy.
„Zachování koridorů je zásadní, když například ebola vybije všechny gorily v národním parku, který ztratí propojení s konžským pralesem, už nikdy se tam gorily přirozeně nedostanou,“ vysvětluje zoolog Tomáš Jůnek ještě před odletem. Společně s ním na Expedici Neuron Dzamba Ya Lobi (Prales zítřka) vyráží primatolog Stanislav Lhota a Ondřej Peč, student ČZU. V Kongu se přidá desítka místních lidí, od stopaře přes nosiče po lodníka, aby strávili tři týdny v pralese. „V Kongu zjišťujeme, jaké druhy zvířat žijí v pralese bez formální ochrany, v jakém počtu a jaký druh lidské činnosti má vliv na jejich populaci,“ dodává.
Žrádlo pro slony, hřiště pro opice
Tomáš Jůnek se jako výzkumník a fotograf Fakulty životní prostředí České zemědělské univerzity do Afriky opakovaně vrací, s aktuální expedicí naváže na první etapu Dzamba Ya Lobi v roce 2019. Tehdy se mu společně s Arturem Sniegonem podařilo navázat partnerství s WWF a místními autoritami, teď by expedice chtěla jednat i mezi diplomaty a univerzitami.
Hlavní práce ale bude v terénu a cílem jsou saliny. „To jsou světliny v pralese, velikostí mezi 30 a 150 metry. Opice si sem chodí hrát, protože se v otevřeném prostoru nebojí predátorů, sloni požírají mineralizovanou půdu, která je pro ně jako živočišné uhlí,“ říká, „navíc jsou saliny jediné místo, kde můžete pralesní zvířata vidět na otevřené ploše. Jsou proto také vyhledávány lovci.“
Expedice Neuron si vybrala šest salin – primatolog a student budou pozorovat zvířata z mobilních míst, Tomáš Jůnek bude hledat a prozkoumávat nové saliny. „Je to poměrně kopcovitý terén a k salinám se musíte pralesem prosekat, za den se dá ujít maximálně deset kilometrů,“ vysvětluje s vědomím, že jeho cesta do Konga bude stokrát delší.
GPS lokátor, foto a zvuky pralesa
Expedice bude mít svůj základní tábor v pralese Messok-Dja na hranicích mezi Kongem a Kamerunem, tisíc kilometrů od hlavního města. Všechno vybavení si vědci vezou s sebou, na místě není mobilní signál. „Satelitní telefon už dnes nevyužíváme, máme totiž speciální GPS lokátory, pomocí kterých každý večer můžu poslat zprávu, že jsem v pořádku,“ vysvětluje svoje dobrodružství Tomáš Jůnek. Spolehlivá data jsou ale pro jeho příběh důležitá – expedice u salin rozmístí neinvazivní fotopasti a audio nahrávadla, které během dvanácti měsíců zachytí pohyb zvířat, ale třeba i střelbu.
Po předpokládaném návratu do Afriky letos v zimě by data měla být zanalyzována a využita jako základní argument pro zachování prostředí pro divoká zvířata. „Fotopasti jsme v Kongu použili už dříve, teď chceme nahrávat i zvuky, jestli tam třeba není slyšet samopal,“ doplňuje a připomíná tím další z problémů konžského pralesa – lov. Ten společně s těžbou ubírá na počtu zvířat, mezi kterými jsou sloni pralesní, chocholatky nebo luskouni. Proto Expedice Neuron ve spolupráci s WWF oblast dlouhodobě mapuje a pomáhá zachovat rozmanitost přírody.
„Kvůli omezením nebylo jisté kdy a jak poletíme,“ říká Tomáš Jůnek na rozloučenou, „vyšlo to teď na srpen, kdy je v Kongu příjemně. Doba sucha hodně připomíná počasí u nás teď. Už se těším.“ Pak odbíhá se vyfotit na víza, za pár dní ho čeká kontrola na letišti.
Nadační fond Neuron přispěl z darů mecenášů částkou 500 000 Kč a o expedici budeme na našem webu a sociálních sítích dál informovat.