Ptali jste se vědců s Neuronem a Aktuálně.cz
Společně s Neuronem a redakcí Aktuálně.cz jste měli celé léto příležitost se ptát nejlepších českých vědců a laureátů Cen Neuron na vše, co vás zajímá z vědy, ale i života našich vědců. Společně se skvělými a zvídavými čtenáři Aktuálně.cz jsme se vydali na expedici do mnoha oborů. Podívejte se na krátký přehled toho nejzajímavějšího a přečtěte si odpovědi špičkových vědců na serveru Aktuálně.cz.
Seriál odstartovala chemička Hana Macíčková Cahová, která objevuje nové chemické struktury v RNA. Ty mají dosud nepopsaný vliv na procesy v našem těle. Hana Macíčková Cahová je původem ze Zlína a působí jako vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Vystudovala organickou chemii na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, v letech 2010-2013 působila jako postdoktorandka na Univerzitě v Heidelbergu, kde získala proslulé stipendium Alexandra von Humboldta a publikovala v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů Nature.
Michal Šimíček opustil Cambridge, aby vedl špičkový vědecký tým v Ostravě. Obdržel Cenu Neuron 2019 za zkoumání procesů, které způsobují zhoubná onemocnění a jejich lékovou rezistenci. Ačkoliv získal vzdělání a dlouhodobě působil na prestižních zahraničních pracovištích v Belgii, Londýně a Cambridge, neváhal se vrátit zpět do rodné Ostravy, aby zde rozjel špičkové vědecké centrum, kde vyvíjí unikátní technologii buněčné terapie pro léčbu rakoviny.
Astrofyzik Aleš Pejcha získal Cenu Neuron za obohacení poznatků o chování supernov a jiných zániků a proměn hvězd. Doktorské studium absolvoval na Ohio State University, načež se stal postdoktorským pracovníkem na slavné Princetonské univerzitě. Tam se mu podařilo získat stipendium NASA na výzkum interakce dvojhvězd.
Historik Petr Koura se specializuje na české politické a kulturní dějiny 20. století, dějiny protektorátu Čechy a Morava, vzpomínkovou kulturu a filmy s historickou tematikou. Díky čtenářům Aktuálně.cz, kteří prokázali široké historické vědomosti, vznikl zajímavý exkurz do českých dějin 20. století.
Daniel Sýkora byl posledním z vědců seriálu Ptejte se vědců. Profesor Sýkora učí počítače malovat. Podílel se třeba na konverzi filmového Lvího krále do 3D nebo obarvil černobílé příběhy O loupežníkovi Rumcajsovi. Pracoval v Holywoodu a pro takové velikány, jakými jsou The Walt Disney Studio nebo Adobe Research.