Nastala doba vědců, komentuje pro Aktualne.cz Monika Vondráková

Autor textu: Zuzana Hronová pro Aktualne.cz.

Ještě před pár týdny laická veřejnost nesledovala, co vědci v laboratořích vyvíjejí, mnozí jejich snažení považovali za nepodstatné a nezajímavé. Nyní se svádí boj s koronavirovou pandemií a na badatele se upírají zraky veřejnosti, novinářů, politiků či byznysmenů.

Monika Vondráková je předsedkyní správní rady Nadačního fondu Neuron, jenž podporuje mladé české vědce. Fond před deseti lety spoluzakládala, protože považuje za klíčové udržet špičkové vědce v Česku. Hrají podle ní zásadní roli v rozvoji české společnosti.

Vedle úspěšného vedení Neuronu se také podílela na založení Nadačního fondu proti korupci. V souvislosti s aktuální pandemií koronaviru říká, že nyní nastala "doba vědců". Pozornost lidí se totiž víc než kdy jindy upírá k vědcům napříč obory, kteří by mohli jako jediní přijít s řešením současné situace. Ruku v ruce s byznysovým sektorem.

"Když jsme před deseti lety začali v Neuronu oceňovat vědce, chtěli jsme poukázat právě na podceňování jejich významu. Za těch deset let se situace posunula a bezprecedentní charakter současné krize jen utvrzuje veřejnost na celém světě, že bez podpory vědy a vědců míříme do slepé uličky," říká Monika Vondráková.

Více se dozvíte v tomto článku zde.