Žárovky: Inspirativní setkání o vědě a inovacích s mladými talenty

Věděli jste, že každý pátý Čech trpí syndromem vyhoření a že v Čechách máme studentskou raketu? Popularizační přednáška v rámci cyklu Žárovky přinesla další inspirativní pohledy mladé generace na budoucnost a ukázala, jak může spojení vědy, inovací a komunikace formovat lepší společnost. Nadace Neuron je hrdá na dlouhodobé partnerství se Žárovkami, které pořádá Opero.

Se zapnutými "žárovkami" jdeme společně směrem k světlejší budoucnosti! Viktor Hais, David Fiedler, Pavla Hubálková a moderátor Jan Lukačevič diskutovali v rámci inspirativního cyklu Žárovky o problémech, které trápí mladou generaci. Diskuse se zaměřila na problematiku syndromu vyhoření, vzdělávání a komunikace vědy. Řečníci zdůraznili potřebu podpory mladých talentů a vytváření komunitních projektů.

První inspirující příběh: od workoholismu k projektu Nevyhasni

David Fiedler z vlastní zkušenosti ví, kam až může dojít nadmíra práce a nedostatek odpočinku. První řečník sdílel svůj osobní příběh od workoholismu až po vytvoření organizace pomáhající vyhnout se syndromu vyhoření. „Nevěděl jsem, co přesně mi je. Vyhořet může učitel, lékař, zdravotní sestra ve středním věku, tak to asi nebude můj případ. Nevěděl jsem zkrátka, že jsem v té době vyhořel. Nejtěžší je přiznat si to.“  Pak už zbýval jen krůček k založení projektu "Nevyhasni", který se stará o prevenci syndromu vyhoření.

Druhý inspirující příběh: Illustria - Cesta Studentské Rakety

Viktor Hais, vedoucí studentského týmu CTU Space Research, představil Illustrii, největší studentskou raketu v Česku, která měří 3675 mm a váží 30 kg.

„Na vývoji rakety jsme intenzivně pracovali jak ve dne, tak v noci. Vzhledem k teplotě v Portugalsku dosahující 35 stupňů ve dne, elektronika čelila obtížnostem s přehříváním.“

Jeho tým se účastnil prestižní soutěže European Rocketry Challenge v Portugalsku a plánuje vyslat na orbit vlastní nanosatelit. Viktor v diskuzi také porovnal české školství s portugalským a zdůraznil, že mnohé věci jsme my Češi schopni si vytvořit a udělat sami.

Třetí inspirující příběh: věda pro každého

„Komunikace vědy je most, který propojuje fakta a data s každodenním životem,“ řekla Pavla Hubálková, doktorandka v neurovědách a popularizátorka vědy, které během svého příspěvku přiblížila důležitost a výzvy spojené s komunikací vědy.

Pavla vyjádřila touhu, aby komunikace vědeckých témat pronikla do všech vrstev společnosti. Zmínila, že „profesionální a systematická komunikace o vědě v ČR chybí“. Vědění by nemělo zůstat pouze doménou omezené skupiny, ale mělo by se stát dostupným pro každého, bez ohledu na povolání či postavení. 

Sledujte naše neuronové sociální sítě