Neuron Online Club: Proč jsou energie tak drahé?

Pozvánka na exkluzivní online diskuzi s vědci a experty.

Termín: čtvrtek 10. února 2022 v 18 hodin.

Plyn, elektřina, ropa. Co je důvodem, že jejich ceny výrazně vzrostly a stávají se sociálním problémem? Jak se vlastně v 21. století energie získává a co tvoří její koncovou cenu? A jakou roli v tom hraje Green Deal, emisní povolenky nebo automobilka Tesla? Kdy lidstvo začalo energie využívat, proč je potřebuje a kdy najdeme nový zdroj? Je boj o energie součástí rozvoje každé společnosti anebo důvodem jejich rozkladu?

Sledujte přímý přenos ve čtvrtek 10. února od 18 hodin na této stránce.

Debatovat budou:


Filip Matějka

Ekonom, garant vědecké rady NF Neuron oboru společenské vědy, laureát Ceny Neuron pro mladé vědce . Studuje zejména makroekonomii, ekonomickou teorii, ekonomii informací a pomocí ekonomických teorií vysvětluje chování lidí a státu. Působí jako výzkumný pracovník Národohospodářského ústavu AV a je členem akademické sboru CERGE-EI.  

Jakub Rákosník

Historik, laureát Ceny Neuron pro mladé vědce v oboru společenské vědy. Specializuje se na hospodářské a sociální dějiny 19. a 20. století. Působí v Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK.

Václav Bartuška

Energetický expert a diplomat, zvláštní velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost. Byl jedním z vůdců sametové revoluce, pracoval jako novinář, byl zvláštním vládním zmocněncem pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín. 

Tomáš Slanina

Chemik a vedoucí skupiny ÚOCHB AV. Ve svém výzkumu zkoumá možnosti, jak stabilizovat kolísající produkci solární energie a jak získanou energii efektivně ukládat. Na svoji práci aktuálně získal prestižní ERC Grant.

Dana Drábová

Jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Vystudovala ČVUT, pracovala v Centru hygieny záření, v Ústředí radiační monitorovací sítě nebo Státním ústavu radiační ochrany. 

Jan Fousek

Energetik a podnikatel, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT. Je předsedou představenstva Solární asociace a členem představenstva Svazu moderní energetiky.

Debatou provází Monika Vondráková, předsedkyně správní rady NF Neuron, a prof. Jan Konvalinka, předseda vědecké rady NF Neuron.

Děkujeme našim generálním partnerům ÚOCHB a IOCB Tech a partnerům debaty ABRA, Deloitte, Forbes a SeznamZpravy.cz.


Sledujte naše neuronové sociální sítě