Elegance molekuly dotančila k nejvyšší sledovanosti v kinech
Herec Dejvické divadla Martin Myšička ztvárnil ve hře Petra Zelenky profesora Antonína Holého
Moniko, v čem podle tebe tkví recept na úspěch hry Elegance molekuly?
V elegantní nadsázce, chytrém humoru, nadčasovém příběhu, skromnosti i pokoře a skvělém hereckém výkonu. Autor divadelní hry a její režisér Petr Zelenka zachytil vědecké prostředí se všemi jeho klady i nešvary a cestu vědců, kteří si tak trochu žijí ve svém světě, ve svém základním vědeckém výzkumu, ale možná i díky tomu stojí u jednoho z největších objevů. Je to dobrodružství.
Proč se Neuron rozhodl podpořit vznik tohoto příběhu?
Neuron v roce 2018 zafinancoval vznik původního scénáře částkou 300 tisíc korun, což pro nás byly obrovské finanční prostředky, tím spíše, že šlo o velkou sázku na nejistotu. Nevěděli jsme, zda se divadelní hra chytne, zda vůbec někoho bude zajímat příběh o základním výzkumu a vědeckém transferu…
Záhy se ale ukázalo, že to byla trefa do černého!
Je to tak! Renomé Petra Zelenky a herců Dejvického divadla, kteří stále ukazují, že jsou v neskutečné formě, se vyplatila. Hra sklízí i nadále úspěch a já věřím, že se stane inspirací pro zpracování dalších podobných příběhů ze světa vědy. Ale hlavně, že se tak podaří uchovat jeden z nejvýznamnějších příběhů, které napsala česká věda a který má stále co nabídnout – minimálně pokud jde o inspiraci mladých vědeckých nadějí.
Reálná kancelář profesora Antonína Holého - Ústav organické chemie a biochemie v pražských Dejvicích
Hra o zázračných molekulách odkrývá jeden z největších světových příběhů české vědy. Kde spatřuješ zásadní propojení s Nadací Neuron?
Elegance molekuly přesně shrnuje to, o co se v Neuronu dlouhodobě snažíme: excelentní česká věda, která jde ruku v ruce s podporou osvícených mecenášů a zkušených byznysmenů, dokáže změnit svět a pozitivně ovlivnit naši budoucnost, pokud se jí dostane odpovídající pozornosti včetně té finanční.
Proto například v rámci Cen Neuron oceňujeme excelentní vědkyně a vědce za jejich výzkum – příběhy laureátů jsou v mnoha ohledech totožné, také jsou o píli, vytrvalosti, skromnosti, pokoře, obětování se pro vyšší smysl, ale hlavně o cestě, která dokáže změnit naši budoucnost. A pak je tady další pojítko: příběh kolem Antonína Holého ukazuje, jak nesmírně je důležité, aby vědec vystoupil ze své bubliny a stal se obchodníkem – úspěšným transferářem, který dokáže zkomercionalizovat svůj výzkum.
Co pro českou vědu znamenal a vlastně stále znamená Antonín Holý?
To, co dokázal profesor Holý, je neskutečný úspěch i z dnešního pohledu a právem patří k největším osobnostem české a světové vědy. Díky mezioborové spolupráci a podpoře osvícených byznysmenů objevil antivirotika, která dodnes zachraňují miliony pacientů s AIDS nebo hepatitidou typu B. Na jeho práci velmi úspěšně navázali laboratoře po celém světě během pandemie covidu-19. Díky komerčnímu úspěchu jeho léků a licenčním poplatkům za patenty došlo k výraznému rozvoji Ústavu organické chemie a biochemie, kde se Antonín Holý věnoval svému výzkumu. Dnes je to jedno z nejmodernějších vědeckých pracovišť s mezinárodním renomé. Práce profesora Holého má na svém kontě nespočet přínosů pro celou naši společnost.