Mariya Shamzhy: Objevy nových materiálů mají vliv na rozvoj civilizace
Mariya Shamzhy řeší jednu z dlouhodobých klíčových výzev pro materiálové vědce — pochopení toho, jak heterogenní katalyzátory usnadňují chemické reakce a to na atomární úrovni. Věnuje se především syntéze nových typů zeolitů, jejich charakterizací a vysvětlení jejich katalytických vlastností, za což získala Cenu Neuron 2022 pro nadějné vědce v oboru chemie.
Co se od loňského října, kdy prestižní vědecké ocenění přebírala v Národním muzeu, změnilo? Co očekává od budoucnosti?
"Očekávám, že věda bude i nadále hledat lepší a harmoničtější způsoby života. Díky své schopnosti předvídat a chápat mnoho aspektů problémů by měla být věda schopna ukázat nemožnost určitých lidských cílů a zároveň uspokojit jiné," říká Mariya Shamzhy.
Cenu Neuron jste získala loni v říjnu. Jak se za tu dobu váš obor posunul?
Zaměřuji se na výzkum zeolitů, které se široce používají při výrobě paliv a chemikálií. Tepelná stabilita a vysoká porozita jsou klíčovými vlastnostmi těchto materiálů. Letos naše vědecká komunita představila revoluční zeolit, který je stabilní až do 1100 °C a vykazuje mimořádně vysokou porozitu – vlastnosti, na které jsme čekali více než 80 let. Jeden gram tohoto materiálu poskytuje plochu 1000 metrů čtverečních, což odpovídá ploše uvnitř fotbalového hřiště. Očekává se, že tento objev posílí výrobu léčiv a umožní řízené uvolňování látek.
Co zajímavého se vám osobně stalo od října?
Byla jsem pozvána na několik akcí, kde jsem sdílela své zkušenosti jako zahraniční vědkyně, která se snaží rozvíjet výzkumnou kariéru v České republice. Tam jsem potkala mnoho zajímavých lidí a byla překvapená různými cestami, kterými vědci prošli, a problémy, které museli překonat. Cena Neuron byla skvělým příkladem genderové a národnostní rovnosti, kterou jsem měla štěstí pozorovat v českém výzkumu.
Jak může váš obor pomoci celé společnosti v roce 2023?
Objevy nových materiálů mají vliv na rozvoj civilizace. Pokroky ve vědě o materiálech stále ovlivňují naši společnost a slibují revoluci ve výrobě – co vyrábíme, jak to vyrábíme a co vlastně můžeme vyrobit. Myslím si, že materiály budou pravděpodobně klíčem k řešení mnoha problémů, kterým čelíme. Evropa i zbytek světa dnes pracují na zelenější budoucnosti. V této souvislosti jsou zeolity a podobné porézní materiály ideální pro řešení základních problémů, jako je skladování energie, selektivní zachycování a využití oxidu uhličitého a čištění vody a vzduchu.
Co očekáváte od vědy ve vzdálenější budoucnosti?
Očekávám, že věda bude i nadále hledat lepší a harmoničtější způsoby života. Díky své schopnosti předvídat a chápat mnoho aspektů problémů by měla být věda schopna ukázat nemožnost určitých lidských cílů a zároveň uspokojit jiné. K tomu musí věda studovat člověka stejně jako přírodu. Z pohledu materiálové vědy je třeba se zaměřit na tři nejnaléhavější výzvy, a to výrobu, skladování a efektivní využití energie.
A kdo by měl být příštím laureátem Ceny Neuron?
Jsem přesvědčena, že to bude zasloužilá osobnost. Mám na to dva důvody. Za prvé, kvůli počtu kvalitních přihlášek, které Neuron získává díky své neúnavné práci v oblasti popularizace vědy a této prestižní ceny. Za druhé, díky důvěryhodnému hodnocení uchazečů ze strany vědecké rady Neuron."
Sledujte naše neuronové sociální sítě