Český parazitolog v elitní společnosti: Julius Lukeš mezi vědeckou špičkou USA

Český vědec Julius Lukeš zažil nezapomenutelný okamžik, během něhož vstoupil v rámci staleté ceremonie mezi členy Národní akademie věd USA (NAS) – jedné z nejprestižnějších vědeckých institucí světa. Tímto výjimečným oceněním se zařadil po bok špičkových světových vědců a potvrdil, že i zkoumání parazitů může mít globální dopad.
Když se řekne "parazitolog", možná si představíte vážného vědce s mikroskopem ponořeného do světa neviditelných organismů. Julius Lukeš, člen vědecké rady Nadace Neuron, ale dokazuje, že právě tito nenápadní tvorové mohou otevřít dveře do světové vědecké elity. Náš přední odborník na podivuhodný svět prvoků dosáhl něčeho, co se povede jen hrstce vyvolených. Přispěl tím k rostoucí prestiži české vědy.
V této elitní vědecké instituci najdeme na půl tisícovky nositelů Nobelovy ceny, podepsaných v dosud používané posvátné knize, kterou založil před 163 lety Abraham Lincoln. A mezi nimi teď figuruje i náš profesor Lukeš. A to jako jediný žijící český zástupce.
„Jeho příběh je důkazem, že vědecká rada Nadace Neuron je tvořena jen těmi nejlepšími, kteří udávají směr nejen české vědě, ale dokážou oslovit i světové vědecké elity," říká ředitelka Nadace Neuron Monika Vondráková.
„Musí vás nominovat nejméně dva členové, s nimiž nesmíte mít žádné vztahy," popisuje Lukeš náročný výběrový proces. „Je to několikakolová volba a ročně je vybráno kolem dvaceti až třiceti zahraničních členů ze všech oborů a zemí – dvířka jsou tedy opravdu úzká."
Pan profesor je známý svým nekonvenčním přístupem k výzkumu – kdo jiný by dobrovolně pozřel vajíčka tasemnice ve jménu bádání? Právě tahle kombinace brilantní vědy a odvahy experimentovat z něj dělá výjimečnou osobnost.
Co takové prestižní ocenění znamená? „Užil jsem si třídenní program složený ze zajímavých ceremonií, skvělých přednášek, diskusí v oborových skupinách v budově NAS kousek od White House, či společné zábavě a tancování v National Portrait Gallery," prozrazuje Lukeš. „Stáváte se mimo jiné oficiálním poradcem amerického kongresu a Česko má díky tomu zase zastoupení."
Z praktického hlediska přináší členství i další výhody: „Slavný časopis PNAS se stává mým domovským a mohu se zapojit do NAS komisí. Je to živá a aktivní společnost, ale zatím jsem greenhorn, rozkoukávám se..."
V NAS bude působit v sekci zaměřené na patogenní organismy a evoluční biologii – výzkum, který může pomoci v boji proti závažným nemocem.
Gratulujeme panu profesorovi Lukešovi k tomuto mimořádnému ocenění a jsme nesmírně hrdí, že je součástí komunity Nadace Neuron! Když se příště střetnete s parazitem, vzpomeňte si, že díky takovým vědcům jako je Julius Lukeš o nich víme stále víc. Jeho příběh je inspirací pro všechny, kteří se nebojí snít ve velkém. Jeho úspěch důkazem, že i z malé země lze ovlivňovat světovou vědu.
Sledujte naše neuronové sociální sítě