Barbara Paldus na pozvání Neuronu přednášela vysokoškolákům
„Nebojte se propojit s vědou, biotechnologie jsou větší byznys než software,“ poradila začínajícím ekonomům Barbara Paldus. Excelentní vědkyně a úspěšná podnikatelka vystoupila 8. listopadu 2022 ve Vencovského aule Vysoké školy ekonomické, aby studentům přiblížila prostředí vědeckého transferu. Ten je pro Neuron jedním ze stěžejních témat – nadační fond se snaží o to, aby se o vědu zajímali studenti ekonomických oborů a studenti přírodovědných oborů získali byznysový vhled. Barbara Paldus v sobě spojuje obojí, a proto se stala ambasadorkou vědeckého transferu NF Neuron. Přednáška na VŠE byla po Neuron Clubu dalším jejím vystoupením, které Neuron pořádal.
Přednášku Barbary Paldus pořádal Nadační fond Neuron ve spolupráci s Fakultou podnikohospodářskou VŠE. Pozvaní byli vysokoškolští studenti a jejich učitelé, kteří se zajímají o transfer vědy do byznysu. Mezinárodní zkušenosti Barbary Paldus jsou pro české prostředí inspirativní: podílela se na desítkách patentů, prodala firmy s valuací desítek milionů dolarů, dnes sama investuje a věnuje se inovativní kosmetice založené na vědeckém výzkumu. „I když se dvaceti let dožije jen jeden start-up z deseti, Česká republika je v mezinárodním srovnání - co do počtu jednorožců - velmi úspěšná,“ povzbudila Barbara Paldus přítomné v sále.
Během padesáti minut provedla Barbara Paldus posluchače dějinami technologického transferu a patentů s důrazem na Stanfordskou univerzitu, kterou sama vystudovala. Dále se zaměřila na vlastní kariéru, kdy založila start-up na diagnostiku dechu a další start-up na snížení dopadu rakoviny. „Ve Spojených státech se až 3 % dětí rodí díky genetickému inženýrství, před třiceti lety neexistovalo tolik léků jako dnes, křivka je stoupající. Radím i vám, zaměřte se na biotechnologie,“ řekla Barbara Paldus s tím, proč momentálně podniká v dermokosmetice.
Na svém příkladu ukázala i vzestupy a problémy, se kterými se potýká mnoho start-upů: někdy chybí finanční zázemí nebo je špatně nastavený byznys plán, jindy aktuálně neexistuje trh, chybný může být i manažerský tým. Podnikatelé musí být připraveni na změnu nebo úpravu svého produktu a tvrdá jednání s investory. „A nebojte se pádu, ten k podnikání patří,“ završila Barbara Paldus svoji přednášku.
Následnou diskuzi vedl Jaroslav Řasa, zakladatel ABRA Software, který mezi studenty hledal odpověď na jejich další profesní směřování – jejich pozornost zaměřil právě na vědu a připomněl patenty a miliardové úspěchy ÚOCHB. Se stejnou výzvou k publiku promluvila i Monika Vondráková, předsedkyně správní rady. Představila projekty, ve kterých je Neuron aktivní a připomněla inscenaci Elegance molekuly. Ta v Dejvickém divadle vznikla s podporou Neuronu a skvěle demonstruje propojení vědy a byznysu: na příkladu chemika Antonína Holého a transferáře Johna Martina ukazuje cestu, jak vznikal lék na HIV. „Běžte se podívat do divadla, inspirujte se Barbarou Paldus a zvažte svoji byznysovou kariéru ve spojení s vědou,“ uzavřela setkání Monika Vondráková.
Sledujte naše neuronové sociální sítě