PODCAST: Jak fungue RNA a proč je nutné očkování
Hostem nového dílu partnerského podcastu Brain We Are je Hana Macíčková Cahová, laureátka Ceny Neuron 2018 pro mladé nadějné vědce v oboru chemie. Jako expertka na nové struktury popisuje složitost RNA, její důležitost pro lidské tělo a mluví o tom, jak funguje mRNA vakcína. Dojde i na vaření, rockovou hudbu a nejhorší pivo na světě.
Zajímal ji původ života a chtěla pochopit přírodu. Pro Hanu Macíčkovou Cahovou tak byla vědecká dráha přirozenou volbou a studium chemie lákavým poznáním. „Chemie je nejkrásnější a nejlogičtější ze všech přírodních věd,“ říká v našem podcastu. Vědkyně dnes vede skupinu Chemická biologie nukleových kyselin na ÚOCHB, kam se vrátila po zkušenostech na zahraničních a domácích univerzitách. Její profesním zaměřením jsou nové chemické struktury v RNA.
„RNA má v sobě genetickou informaci a zároveň je schopná metabolismu, takže není jenom poslíčkem. Všechny její funkce ještě nechápeme, ale nese informaci a dokáže se chovat jako proteiny,“ vysvětluje v podcastu obdiv ke svému tématu. Věří, že výzkum RNA bude v budoucnosti hrát důležitou roli v komplexních procesech léčby a jako vědkyně by ráda zažila chvíli, kdy bude dostupný lék na rakovinu. „A hlavně se běžte očkovat!“ vyzývá všechny Hana Macíčková Cahová.
Podcast není jenom o RNA a složitostech molekulárního světa, za jehož zkoumání získala Hana Macíčková Cahová Cenu Neuron jako mladá nadějná vědkyně. Moderátoři Brain We Are se vědkyně také ptají na kvalitu českých a zahraničních ústavů, na predátorský byznys s vědeckými články a nesmyslné konference.
„Věda je krásná práce, která nevyčerpává, ale dodává energii,“ hodnotí Hana Macíčková Cahová svoje rozhodnutí pustit se na dráhu vědkyně, „je nutná znalost a pochopení problému, ale také kreativita - a mě osobně dopředu žene pořád zvědavost.“
POSLECHNĚTE SI DALŠÍ PODCASTY S LAUREÁTY CENY NEURON
PODCAST S TOMÁŠEM MIKOLOVEM O UMĚLÉ INTELIGENCI A PRÁCI PRO TECHNOLOGICKÉ GIGANTY
PODCAST S PETREM KOHOUTEM O SYMBIÓZE HUB A DALŠÍCH ROSTLIN V LESE
Sledujte naše neuronové sociální sítě