Správní rada má dva nové členy

Fyzik Tomáš Jungwirth a podnikatelka Alexandra Kala jsou novými členy správní rady Nadačního fondu Neuron. Připojí se k Petru Šimůnkovi a Monice Vondrákové. Nová rada se bude podílet na dalším rozvoji fondu a přípravách na slavnostní předávání Cen Neuron 2022.

Noví členové správní rady NF Neuron. Fyzik Tomáš Jungwirth a podnikatelka Alexandra Kala.

Dosavadní člen správní rady prof. Jan Konvalinka zůstává předsedou vědecké rady, Dita Stejskalová bude s Neuronem dál spolupracovat na vybraných projektech. 

„Oběma patří veliké poděkování, s jejich pomocí jsme nastartovali novou kapitolu nadačního fondu a získali v nich inspiraci i praktickou oporu,“ říká předsedkyně správní rady Monika Vondráková, „je skvělé, že na jejich práci naváží další dvě osobnosti, které jsou s Neuronem spojeny dlouhou dobu a které jsou ve svých oborech excelentní. Vítám Tomáše Jungwirtha i Alexandru Kalu a těším se na společnou práci pro českou vědu.“

Zakladatel nového oboru

Prof. Tomáš Jungwirth je součástí vědecké komunity Neuronu od roku 2018, kdy získal Cenu Neuron, nyní je grantem oboru fyzika vědecké rady Nadačního fondu Neuron a členem správní rady.

Cenu Neuron v oboru fyzika obdržel za objev tzv. antiferomagnetů, které umožňují až tisíckrát rychlejší zápis dat než běžná paměťová média. Tím položil základy nového oboru – antiferomagnetické spinotroniky. Jeho objev přináší příslib revoluce v informačních technologiích. Prof. Tomáš Jungwirth je také jedním za čtyř členů mezinárodního týmu fyziků, který oznámil pozorování spinového Hallova jevu.

Vystudoval fyziku na Univerzitě Karlově, další studia strávil v USA. Dnes je vedoucím oddělení spintroniky a nanoelektroniky Fyzikálního ústavu AV ČR, přednáší na University of Nottingham. Prof. Jungwirth je spoluautorem desítky patentů, řešitelem domácích i mezinárodních grantů a autorem dvou stovek odborných publikací. 

Filantropka vědy a vzdělání

„Význam české vědy pro nás i pro svět je značný. A právě toto bohatství je zásadním zdrojem pro naši budoucnost,“ říká Alexandra Kala. Pro majitelku společnosti Profimed je hlavním cílem naučit Čechy správné ústní hygieně. Profimed nejdříve dovážel a distribuoval nástroje do zubních ordinací, dnes zastupuje nejznámější dentální značky, produkty péče o tělo a kosmetiku. Zároveň dlouhodobě podporuje neziskové aktivity zaměřené na vědu a vzdělání.

Profimed je partnerem Nadačního fondu Neuron od roku 2019, jeho příspěvek je součástí osobní finanční prémie pro laureáty Ceny Neuron. Alexandra Kala je aktivní účastnicí našich setkání a nyní také členkou správní rady fondu. 

Sledujte naše neuronové sociální sítě