Podcast: Neurovědec Filip Tylš z Expedice Neuron

Co vede lidi k prožitkům změněných stavů vědomí? MUDr. Filip Tylš, Ph.D. je neurovědec, psychoterapeut, psychedelický sitter nebo spoluzakladatel CZEPS a kliniky Psyon. V podcastu s námi sdílí jeho cestu psychonauta a vědce.

Bavíme se o tom, jak psychedelika působí na lidskou mentalitu a zdraví, o jejich mechanismu účinku v mozku a terapeutickém vlivu. Filip s námi v partnerském podcastu Brain We Are sdílel i to, jak se psychedelický tým z NÚDZ vydává na výzkumnou cestu do Jižní Ameriky sbírat data v rámci Expedice Neuron. 

Do Amazonie za terapeutickým potenciálem Ayahuascy – V průběhu roku 2019 proběhla první část expedice Neuron, kdy se skupina vědců z Národního ústavu duševního zdraví vydala do Amazonie za výzkumem psychedelických účinků nápoje Ayahuascy v přirozeném prostředí. Přípravy takové expedice zabraly dlouhé roky zejména vyjednávání a sbírání nejrůznějších povolení. Avšak vše přineslo své ovoce a cesty Expedice Neuron zavítaly ke kmenu Huni Kui, kteří souhlasili se svou účastí v první fázi experimentu s nahrávací technikou čepic EEG. Hlavní část celého experimentu, která si klade za cíl detailně prozkoumat, jak ceremoniální zkušenost s Ayahuascou v tradičním prostředí může přinést pozitivní účinky na náladu a pohodu a neurobiologické markery této zkušenosti, je plánována v první polovině tohoto roku, a tak se máme na co těšit.

Sledujte naše neuronové sociální sítě