Podpořili jsme studentské Fyziklání 2022
Týmová soutěž pro talentované studenty středních škol zná výsledky: soutěžilo 162 týmů z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Španělska, Finska, Spojeného království nebo Rumunska, jehož tým The Kaldshians se stal absolutním vítězem.
Podívejte se na výsledky Fyziklání 2022 ZDE.
Fyzikální soutěž se uskutečnila 11. února 2022 v Praze a účastnilo se jí 776 studentů, Nadační fond Neuron byl generálním partnerem akce a náš příspěvek byl využitý na ubytování účastníků a pronájem prostor.
Součástí víkendového setkání byla také přednáška Lenky Zdeborové, laureátky Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce v oboru fyzika. Podívejte se na záznam jejího vystoupení k tématu Physics of Computation.
„Spolupráce Nadačního fondu Neuron se skupinou FYKOS a jejich Fyzikláním vznikla právě na popud Lenky Zdeborové. Loňská laureátka Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce v oboru fyzika svůj první zájem o vědu spojuje právě s FYKOSem, který ji významně pomohl v další kariéře. Rozhodla se proto, že finanční odměnu spojenou s Cenou Neuron věnuje mladým fyzikům a my v Neuronu jsme jejímu přání rádi vyhověli – zaměření na mladé vědce, jejich podpora a inspirace je jedním z poslání nadačního fondu,“ říká Monika Vondráková, předsedkyně správní rady NF Neuron.
Fyziklání je týmová fyzikální soutěž pro studenty středních škol se zájmem o fyziku a řešení zajímavých úloh. Maximálně pětičlenné týmy mohou být složeny ze studentů až dvou škol. Jejich úlohou je vyřešit co nejvíce z připravených úloh v časovém limitu tří hodin. Každý tým začíná se stejnými sedmi úlohami, za vyřešenou úlohu dostává nový, často obtížnější příklad. Soutěže se může zúčastnit prakticky každý středoškolák nebo zvídavý základoškolák. Od roku 2018 je možné soutěžit také v anglickém jazyce a Fyziklání je tak otevřeno i týmům mimo Českou republiku a Slovensko.
Soutěž Fyziklání vyhlašuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a spoluvyhlašuje ji Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Generálním partnerem je Nadačního fond Neuron. Organizátoři soutěže jsou převážně studenti MFF UK, kteří jsou sdruženi ve studentské skupině FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář) a mají s organizací podobných akcí bohaté zkušenosti. FYKOS pořádá během školního roku i online podobu této soutěže, Fyziklaní Online; kromě toho také organizuje soustředění pro nejlepší řešitele Fyzikálního korespondenčního semináře, exkurze a další akce.
Sledujte naše neuronové sociální sítě