Expedice Neuron vyráží za asexuálními bazilišky

Pod vlajkou Expedice Neuron se do světa vydává další výprava. Tým prof. Lukáše Kratochvíla stráví listopad 2022 v Hondurasu, aby zjistil, jestli je bazilišek Laemanctus julioi v přírodě asexuální. „Spojíme terénní pozorování s odebráním vzorků pro genetickou analýzu a parazitologické zkoumání,“ říká Lukáš Kratochvíl. Výzkum může vést až k odhalení nové asexuální linie plazů. 

Expedice Neuron Za asexuálním baziliškem stráví ve Střední Americe tři týdny. Cesta obsáhne v Hondurasu všechny typy prostředí s předpokládaným výskytem bazilišků. „Budeme je hledat a zkoumat v pralesích a národních parcích, na břehu oceánů i v obydlené zástavbě,“ vysvětluje Lukáš Kratochvíl. Expedice Neuron chce bazilišky odchytit, bezpečně jim odebrat krev a vzorky trusu. Získaná data vysvětlí, kde a v jakém prostředí bazilišci žijí, parazitologie ukáže, jakou roli hrají cizopasníci v udržování sexuality a přechodu k asexualitě.

Prof. Lukáš Kratochvíl z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy je evoluční biolog a zoolog, který má ve svém expedičním týmu také zástupce Akademie věd, Zoologické a botanické zahrady města Plzně, Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci i výzkumníky z Hondurasu a Panamy.

O dalších krocích Expedice Neuron vás budeme průběžně informovat na našem webu a sociálních sítích. 

Sledujte naše neuronové sociální sítě