Quo vadis, demokracie? Neuron zve na debatu

Nadační fond Neuron, Aspen Insitute CE a Opero vás zvou na další debatu z cyklu Společnost 4.0, který se zabývá klíčovými otázkami moderní doby. Tentokrát se zaměříme na téma demokracie, společenské zřízení a jejich principy v technologické době. Setkáme se 16. listopadu 2022 v 18:30 hod v Operu. Pro účast prosím vyplňte rezervační formulář. Vstup je zdarma.

Společenské zřízení západní společnosti prochází v současné době významným zátěžovým testem. Mezi základní principy demokracie patří vláda prostřednictvím svobodně zvolených zástupců, právo na svobodné vyjadřování a přístup k informacím, právo na svobodné sdružování a ochrana menšin, či dělba moci. Zdá se však, že současný systém není dostatečně rychle schopen reagovat na překotný vývoj společnosti hnaný globalizací a technologickým vývojem. Krize důvěry v instituce a objektivní pravdu vede k rozdělování společnosti. Populismus vítězí nad transparentní (ekonomickou) debatou.

Jaké jsou hybné síly organizace naší společnosti?
Můžeme se poučit z historie, aby systém lépe generoval demokraticky zvolené lídry, kteří jsou společnost schopni vést za pozitivní agendou?

Cílem debaty bude identifikovat hlavní zdroje a fenomény současné krize demokracie a nabídnout zamyšlení se nad malými i většími možnostmi řešení dané situace, a to i ve vztahu k “demokracii 4.0”.

Úvodní slovo:

 •  Jakub Rákosník - laureát Ceny Neuron, historik, FF UK
   
 • Sara Polak - antropoložka a archeoložka

Diskutující:

 • Petra Guasti - specialistka na teorii demokracie, FSV UK / Sociologický ústav AV ČR
   
 • Bára Stárková - předsedkyně spolku Díky, že můžem
   
 • Robert Basch - člen správní rady Nadace OSF, Corporate Social Responsibility Manager Livesport
   
 • Michal Pěchouček - profesor AI, CTO NortonLifeLock
   
 • Jan Kysela - ústavní právník, PrF UK

Diskuzi moderuje:

 • Michael Rozsypal - DVTV

Kapacita byla již naplněna a proto již není možné se přihlásit.


​Debata je pořádána ve spolupráci s The Aspen Institute a Opero​. Za podporu také děkujeme společnostem ABRA Software​​ a T-Mobile.