Nadace Neuron podpořila Fyziklání 2024

Více než tisícovka soutěžích z 22 zemí světa dorazila do pražských Letňan bojovat o vítězství v největší fyzikální týmové soutěži v Evropě – Fyziklání 2024, kterou pořádá Fykos a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. A Neuron byl již potřetí u toho.

Další ročník Fyziklání je za námi! Na rekordní počet soutěžících i letos čekal bohatý doprovodný program, od přednášek významných českých vědců až po exkurze na vědeckých pracovištích. Středoškoláci například navštívili největší science centrum v České republice – iQLANDII nebo na Večeru národů poznávali tradice a typické národní pokrmy ostatních soutěžících. Ale hlavně na ně čekala týmová soutěž – v tříhodinovém limitu vyřešit zapeklité fyzikální úlohy. 

A kdo nakonec zvítězil? Samotnou soutěž vyhrál rumunský tým DARIUSUS z Liceul Teoretic International. Nejlepším týmem z Česka a Slovenska se stal M&M&M&IBDP z Bratislavy z Gymnázia Grösslingová a Gymnázia Jura Hronca. Gratulujeme!

Neuron Fyziklání podpořil díky laureátce Ceny Neuron

Zaměření na mladé talenty a jejich podpora na cestě za vědeckou kariérou patří mezi klíčová poslání Nadace Neuron.

„Vášeň pro vědu v mladých lidech zpravidla probudí skvělí učitelé. Nasměrují je na olympiády a vědomostní soutěže, kde pak svůj talent mohou naplno rozvíjet. Tento vzorec se pravidelně opakuje, nejeden laureát prestižních Cen Neuron, které udělujeme špičkovým vědcům za jejich výzkum, to potvrzuje. Úspěch ve středoškolské olympiádě je často odrazovým můstkem a prvním jasným impulsem pro nasměrování k vědecké kariéře,“ řekla Monika Vondráková k letošnímu ročníku.

A právě propojení s Cenami Neuron, konkrétně s laureátku Lenkou Zdeborovou, která v roce 2021 obdržela Cenu Neuron pro nadějné vědce v oboru fyzika, to všechno začalo. Špičková vědkyně se rozhodla svou osobní finanční prémii spojenou s cenou věnovat na podporu aktivit FYKOSu, který kdysi sama organizovala. 

Sledujte naše neuronové sociální sítě