Expedice Neuron vyrazí za objevem největšího podzemního termálního jezera
V roce 2022 objevili na hranici Albánie a Řecka pravděpodobně největší podzemní termální jezero světa. Kvůli nedostačující technice ale nemohli tento objev dokázat. Nyní se výprava Marka Audyho na místo chystá vrátit, aby díky Expedici Neuron svůj objev potvrdila.
Zajímavým specifikem oblasti Vromoner, do které se Expedice Neuron Atmos vydává, je, že kvůli dřívější albánské politice zůstala téměř nedotčená přírodovědeckým výzkumem. Nachází se totiž na hranici Řecka a Albánie v dřívějším tzv. hraničním pásmu, které zůstalo uzavřené kvůli strachu albánské vlády před možnou invazí či před útěkem občanů. Situace se začala zlepšovat až po pádu komunistického režimu v 90. letech minulého století a po obnově cest v dříve uzavřených pohraničních na počátku 21. století. Výprava Marka Audyho má tak unikátní příležitost prozkoumávat zcela nepoznané území Evropy.
Úspěšná Expedice Neuron Za ztraceným mayským městem, které se podařilo v Guatemale objevit jedno z nejstarších měst mayské civilizace, předala pomyslnou štafetu výpravě Atmos. Ta se vydá do jeskyní na Balkánském poloostrově, konkrétně k hranicím Albánie a Řecka do oblasti Vromoner. „Navazujeme na éru cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, kteří právě v Albánii započali svou druhou cestu,“ uvádí vedoucí Expedice Neuron Atmos Marek Audy.
Poprvé se Audyho výprava do Vromoneru podívala v roce 2022, nicméně kvůli nedostačujícímu technickému vybavení nemohla provést přesná měření a dokázat tak, že se jí skutečně podařilo objevit největší podzemní termální jezero.
„Podle vysokého sloupce páry vycházejícího z vápencového masivu se nám podařilo nalézt přes 100 metrů hlubokou propast. Nazvali jsme ji Atmos. Na dně jsme objevili silný termální přítok a rozlehlé jezero. Aby mohla tento fenomenální objev česká věda prezentovat, je ale nutné provést vědecký výzkum a přesná měření,“ doplňuje Audy.
Právě v tom by mu Nadace Neuron v rámci projektu Expedice Neuron měla pomoci. Jeho výpravu podpořila téměř milionem korun, díky kterému může pořídit speciální lidarový 3D skener i potřebný software.
„Uvědomujeme si, že špičkoví vědci potřebují bádat v terénu a mít k tomu i špičkové technologie. Proto jsme se rozhodli celou tuto expedici zafinancovat, včetně zakoupení lidarového skeneru, který bude pomáhat i dalším badatelům, kteří se rozhodnou s Nadací Neuron spojit. S výzkumným týmem jsme totiž domluvení, že právě drahé vybavení zapůjčí i dalším Expedicím Neuron, které ho budou potřebovat,“ říká Monika Vondráková, spoluzakladatelka a ředitelka Nadace Neuron. „Spolupráce mezi vědci a obory je pro naši nadaci klíčová.“
Samotná expedice by se měla uskutečnit na podzim letošního roku. Zpět by chtěla přivézt nejen mapu a 3D model podzemní jeskyně a jezera, ale také vzorky živočichů z jezera a jeho břehů.