Neuron je generálním partnerem středoškolského Fyziklání. Přihlaste se i vy!

Největší fyzikální týmová soutěž pro středoškoláky zve na další ročník svého klání. Registrace je otevřená do 4. února 2022, soutěž probíhá 11. února v Praze. Nadační fond Neuron je generálním partnerem Fyziklání a jeho příspěvek bude využitý na ubytování účastníků a pronájem prostor.

„Spolupráce Nadačního fondu Neuron se skupinou FYKOS a jejich Fyzikláním vznikla na popud Lenky Zdeborové. Loňská laureátka Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce v oboru fyzika svůj první zájem o vědu spojuje právě s FYKOSem, který ji významně pomohl v další kariéře. Rozhodla se proto, že finanční odměnu spojenou s Cenou Neuron věnuje mladým fyzikům a my v Neuronu jejímu přání rádi vyhovujeme – zaměření na mladé vědce, jejich podpora a inspirace je jedním z poslání nadačního fondu,“ říká Monika Vondráková, předsedkyně správní rady NF Neuron.

Fyziklání je týmová fyzikální soutěž pro studenty středních škol se zájmem o fyziku a řešení zajímavých úloh. Maximálně pětičlenné týmy mohou být složeny ze studentů až dvou škol. Jejich úlohou je vyřešit co nejvíce z připravených úloh v časovém limitu tří hodin. Každý tým začíná se stejnými sedmi úlohami, za vyřešenou úlohu dostává nový, často obtížnější příklad. Soutěže se může zúčastnit prakticky každý středoškolák nebo zvídavý základoškolák. Od roku 2018 je možné soutěžit také v anglickém jazyce a Fyziklání je tak otevřeno i týmům mimo Českou republiku a Slovensko.

Soutěž Fyziklání vyhlašuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a spoluvyhlašuje ji Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Generálním partnerem je Nadačního fond Neuron. Organizátoři soutěže jsou převážně studenti MFF UK, kteří jsou sdruženi ve studentské skupině FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář) a mají s organizací podobných akcí bohaté zkušenosti. FYKOS pořádá během školního roku i online podobu této soutěže, Fyziklaní Online; kromě toho také organizuje soustředění pro nejlepší řešitele Fyzikálního korespondenčního semináře, exkurze a další akce.

Letošní Fyziklání se koná 11. února 2022 na výstavišti PVA Letňany v Praze, počítá se s účastí až 200 týmů. V jednom z nich můžete být i vy, vaši studenti nebo děti. 

Sledujte naše neuronové sociální sítě