PF 2023: Jaký byl uplynulý rok v Neuronu?

Milí přátelé vědy a Nadačního fondu Neuron, 

přejeme Vám krásné Vánoce a hodně štěstí a zdraví v příštím roce. 

Vážíme si Vaší podpory a spolupráce, díky tomu jsme letos mohli uskutečnit řadu projektů a akcí zaměřených na českou vědu a její popularizaci. 

Jako každý rok byly nejdůležitější událostí Ceny Neuron. V Národním muzeu jsme ocenili osm excelentních vědců v šesti oborech a jeden transferový projekt. Rezervujte si termín 30. ledna od 18:30 hodin, kdy se s vědci můžete setkat osobně (anebo online v přímém přenosu) na debatě v Operu. Na místě také vyhlásíme nominace na další ročník prestižních cen, které nejlepším vědcům předáme příští rok na podzim. 

Mezi naše nové projekty patřila v roce 2022 rychlá pomoc pro ukrajinské vědkyně. Kvůli válce opustily svoji vlast a ve spolupráci s IOCB Tech jsme třinácti z nich poskytli jednorázovou podporu na začlenění do naší společnosti a české vědy. 

S IOCB Tech, naším generálním partnerem, jsme také spustili nový program grantové podpory, který umožnil studentům výzkum v Izraeli se zaměřením na poznání tamějšího vědeckého systému a vědecký transfer. Na úspěch pilotního ročníku navážeme hned začátkem ledna, kdy vyhlásíme nový ročník grantového řízení – deset vysokoškoláků podpoříme částkou 60 000 Kč na dvouměsíční stáž v izraelských školách a institucích. 

Nadaným žákům a studentům jsme letos pomohli podporou Fyziklání a dalších akcí FYKOSu, byli jsme partnerem Juniorské vědecké konference pro začínající přírodovědce anebo jsme pomohli talentovanému gymnazistovi, který na univerzitě v Berkeley studoval umělou inteligenci. 

Neuron se mezinárodně rozkročil i v dalších projektech, v roce 2022 jsme do světa vyslali celkem čtyři Expedice Neuron. Expedice Dzamba Ya Lobi mapovala v Kongu ohrožená zvířata a jejich pohyb mezi národními parky, expedice Za tropickými ledovci vyrazila do Ugandy odebrat vzorky ledu, aby je porovnala s ekosystémem na Špicberkách. Expedice Neuron Za dlouhověkostí žraloka malohlavého cestovala na Island, aby získala vzorky žraločí tkáně a zjistila, jakou vychytávku má jeho DNA. Čtvrtý expediční tým se před pár týdny vrátil z Hondurasu, kde zkoumal asexualitu panenského baziliška ve volné přírodě. A právě v těchto dnech naše expediční rada hodnotí nově přihlášené projekty a hledá Expedici Neuron pro rok 2023. 

Letos jsme dál pracovali na propojování vědy a byznysu nejen na partnerských platformách jako je Transfera Technology Day nebo Společnost 4.0 (na jaře jsme diskutovali o budoucnosti energetického mixu, na podzim byl tématem aktuální stav demokracie a možné varianty pro příští generace). Jako ambasadorku jsme získali Barbaru Paldus, která vědecký transfer představila na přednášce studentům VŠE. Česko-americká vědkyně a podnikatelka také byla hlavním hostem našeho Neuron Clubu při setkání podporovatelů NF Neuron. 

Pro nejširší veřejnost jsme připravili dva Neuron Online Cluby, první se hned zkraje roku ptal, proč jsou energie tak drahé, v létě jsme hledali příčiny aktuálních proměn planety Země. A nezapomeňte se k nám připojit v únoru, kdy budeme diskutovat nad rozdíly a průniky mezi českou a izraelskou vědou. 

Účast na našich akcích, rostoucí zájem médií i počet sledujících našich digitálních kanálech (už jste fanoušky naší stránky na facebooku?) ukazuje stále silnější zájem o českou vědu a příběhy výjimečných osobností. Ohlas získává Neuron také mezi významnými podnikateli a investory, v roce 2022 nám podporu potvrdilo sedm mecenášů a přidali se k nám čtyři noví. Právě díky nim můžeme práci pro českou vědu rozšiřovat a dělat ji kvalitněji. A v tom nepolevíme ani v roce 2023. 

Děkujeme, že jste v tom s námi. 

Monika Vondráková, předsedkyně správní rady a tým NF Neuron 

Sledujte naše neuronové sociální sítě