Dejvické divadlo představilo Eleganci molekuly v Belgii

Inscenace Petra Zelenky vznikla za podpory NF Neuron a v září 2022 hostovala na scénách v Bruselu a Lovani. Divadelní příběh Antonína Holého a Erika De Clercqa, člena naší vědecké rady, byl součástí programu sympózia pořádaného ÚOCHB. Děkujeme za skvělou reprezentaci hodnot a úspěchů české vědy!

Elegance molekuly je na repertoáru Dejvického divadla od roku 2018 a získala Cenu divadelní kritiky jako nejlepší nová česká hra. Autorem scénáře i divadelní režie je Petr Zelenka. 

Přečtěte si příběh: Erik De Clercq o elegantních molekulách

O inscenaci Elegance molekuly:

Z chemické laboratoře do lékárny na nejbližším rohu je to často jen pár stovek metrů. Ale molekula léku na téhle cestě projde procesem za stovky milionů dolarů, na kterém se podílejí často tisíce lidí. Tedy ta molekula, která má štěstí a dojde do cíle. Tři takové látky a jejich tři „otce“, z nichž jedním byl i geniální český chemik profesor Antonín Holý, sleduje hra Elegance molekuly. Zkoumá vznik a velice dramatický průmyslový vývoj látek z českých chemických laboratoří, které dnes léčí AIDS u více než šedesáti procent pacientů na celém světě.  Otto Wichterle měl svoji slavnou historku o tom, jak na stavebnici Merkur sestrojil přístroj na odstředění prvních kontaktních čoček. Hra Petra Zelenky hledá takový „Merkur“ v životě chemika Antonína Holého.

Sledujte naše neuronové sociální sítě