Zimu zvládneme, ale buďte energeticky nezávislými

V úterý 20. září 2022 pořádal Nadační fond Neuron další z Neuron Clubů, diskuzní platformu pro setkávání vědy a byznysu. Ve spolupráci s Erste Private Banking se na půdě CERGE-EI setkali osobnosti energetiky, ekonomie a podnikání. Věnovali se aktuálnímu tématu energií: proč jejich ceny stoupají, jaké zdroje máme využívat a s čím se musíme naučit žít? 

Diskutující "energetického" Neuron Clubu. Zleva Jaroslav Řasa, Silvester van Koten, Dana Drábová a Jiří Hájek. Online se připojil Filip Matějka, úvodní slovo měli Monika Vondráková a Tomáš Petr. 

Hosty panelu byla Dana Drábová, předsedkyně SÚJB, Silvester van Koten z CERGE-EI a Jiří Hájek z ORLEN UniCRE. Moderátor Jaroslav Řasa se v průběhu večera také spojil s Filipem Matějkou, garantem vědecké rady NF Neuron oboru společenské vědy. Dvouhodinová akce spojila přednášku, diskuzi mezi odborníky i publikem a neformální setkání s řečníky. 

Po uvítání Moniky Vondrákové, předsedkyně správní rady NF Neuron, a Tomáše Petra, ředitele Erste Private Banking, zahájil Neuron Club Silvester van Koten. V prezentaci s názvem Kde je náš starý dobrý svět? uvedl, že příští rok přijde vrchol energetické krize, postupné zlepšení potrvá do roku 2028. Budeme muset vyrobit víc jaderné energie a obnovitelných zdrojů, musíme najít nové obchodníky s plynem, nezbytná je energetická gramotnost spotřebitelů. 

Online host Neuron Clubu, ekonom Filip Matějka, se ve svém příspěvku věnoval tvorbě ceny energií. Vysvětlil, jak fungují obchodníci, jakou mají cenovou politiku a jak ve výsledku vypadá cena pro konečného spotřebitele. Upozornil na riziko zastropování cen jako krátkodobého řešení bez dalších kroků. 

„Když Rusko úplně vypne plyn, zachrání nás elektřina,“ zahájila diskuzi v sále Dana Drábová. Jiří Hájek ji doplnil, že problémem se mohou stát paliva, kterých české rafinérie nevyrábí dostatek. Hosté se shodli, že dobře zvládneme podzim i zimu, problematický bude příští rok. Jedinou cestou je teď úspora a podle Silvestera van Kotena rovněž dočasný návrat k fosilním palivům. 

Tématem se stalo Rusko a jeho energetická agresivita. Dana Drábová je přesvědčená, že ruské suroviny už brzy ztratí cejch válečného materiálu, Silvester van Koten varoval, že na Rusko se už v budoucnu nemůžeme spoléhat. Jak řekl Jiří Hájek, energetické řešení musí najít každá země vlastní. V otázce Green Dealu si diskutující Neuron Clubu myslí, že je hodně ambiciózní a možná bude muset projít revizí, ale strategicky je správný. Současná situace zelenou politiku možná zbrzdí, ale nezastaví. 

Závěrem Neuron Clubu se diskutující zapojili do rozhovoru s publikem a došlo na praktické rady, jak si energetickou krizí poradit dnes. Shodu našli ve třech zásadách — není nutné panikařit, nutná je ale kontrola spotřeby a snaha o energetickou nezávislost. „Všude, kde to jde, stavte soláry, vyrábějte obnovitelné zdroje, energii ukládejte,“ řekla v závěru Dana Drábová a poukázala na slibná bateriová řešení, na kterých česká věda usilovně pracuje. 

Sledujte naše neuronové sociální sítě