Laureát

RNDr. Zuzana Kúkelová, Ph.D.

Laureátka Ceny Neuron 2023 pro mladé nadějné vědce v oboru computer science

RNDr. Zuzana Kúkelová, Ph.D.

Zuzana Kúkelová je expertkou v oblasti počítačového vidění. Hledá efektivní způsoby, jak řešit složité matematické rovnice, které robotům a počítačům pomáhají lépe „vidět“. Zaměřuje se na geometrii kamer, kdy její rovnice pomáhají robotům pochopit, kde se co v prostoru nachází. Výsledky jejího výzkumu nacházejí aplikace například v autonomním řízení, v 3D rekonstrukcích nebo ve smíšené realitě. Zuzana Kúkelová byla postdoktorantkou v Microsoft Research v Cambridgi, nyní působí na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze.

Jak počítače vidí? A jak zlepšit robotům zrak a orientaci v prostoru? Odpovědi hledá Zuzana Kúkelová, laureátka Ceny Neuron pro nadějné vědce 2023 v oboru computer science.

Cena Neuron je pro mne v první řadě velkou poctou a uznáním. A to jak mým osobním, tak současně i uznáním vědecké práce a problematiky, které se společně s mými kolegy a studenty věnujeme. Zároveň je pro mne toto ocenění obrovskou motivací do budoucnosti a potvrzením, že moje cesta je správná a že v ní mám pokračovat.

7 otázek pro Zuzanu Kúkelovou

Která křižovatka na vaší vědecké cestě pro vás byla zásadní?

Na jedné křižovatce jsem se ocitla v roce 2005 – tehdy jsem přemýšlela o tom, že bych pokračovala v započatém doktorandském studiu počítačové grafiky na ČVUT v Praze a odešla z mé alma mater v Bratislavě. Zásadní pro mě byla návštěva Centra strojového vnímání v Praze a setkání s panem profesorem Hlaváčem. Ten mi pár dní nato zavolal, jestli bych měla zájem také o počítačové vidění a zda bych mohla znovu přijet a prohlédnout si jejich pracoviště. No a o dva dny později jsem se vracela domů s podepsanou smlouvou.

Kdy se vám ve vědeckém životě vyplavilo naráz nejvíc endorfinů?

Takových momentů bylo více. Za posledních pár let se nám podařilo vyřešit několik důležitých, předtím nevyřešených problémů z oblasti geometrie kamer. No a když se nám podařilo odvodit a implementovat často netradiční řešení nějakého problému, nebo když jsem viděla první úspěšné výsledky na reálných datech a zdálo se, že bude algoritmus užitečný v praxi, tehdy se těch endorfinů vyplavilo opravdu hodně. A samozřejmě na začátku, kdy se podařilo vyřešit úplně první problém, a kdy nám přijali článek popisující toto řešení na největší konferenci v našem oboru.

Nastala někdy chvíle, kdy jste chtěla s vědou seknout? 

Jedna taková chvíle byla ještě na úplném začátku, kdy jsem z počítačové grafiky přesedlala na nový obor, na počítačové vidění. Začala jsem pracovat v kolektivu, kde většina mých kolegů patřila ke světově uznávaným vědcům. Musím přiznat, že jsem zpočátku nevěřila, že bych mohla i já podobných výsledků dosáhnout, a přemýšlela jsem, jestli se vůbec na vědu hodím. Tehdy mi pomohli právě kolegové a první úspěchy na sebe také nenechaly dlouho čekat. 

Jak vypadá vaše pracoviště?

Kancelář mám v historické budově na Karlově náměstí v Praze. Odtud je to jen kousek k řece, kde se ráda po práci procházím. A pokud se ptáte na můj pracovní stůl, tak ten je většinou obložený množstvím papírů, poznámek, vzorců a často na něm vládce, mírně řečeno, chaos.

Existuje nějaká záhada, kterou byste chtěla rozluštit?

Takových záhad, na které bych chtěla znát odpověď, je více. Jsou to například záhady spojené se vznikem vesmíru: “Co je to vlastně temná hmota a temná energie, která tvořila většinu vesmíru?” A neméně zajímavou otázkou je, zda existuje ještě někde jinde ve vesmíru inteligentní život.

Co by vám nejvíc usnadnilo vaši vědeckou práci?

Kdybych mohla mít jedno přání, které by mi zásadně usnadnilo práci, přála bych si, aby den měl alespoň 48 hodin, ze kterých bych jednu polovinu naplno věnovala rodině a tu druhou práci.

Kterou superschopnost byste chtěla mít?

Když jsem byla mladší, milovala jsem film Návrat do budoucnosti. Tehdy bych odpověděla – cestovat v čase. Podívat se na některé důležité okamžiky našich dějin, potkat se s různými významnými osobnostmi a něco se od nich naučit, poznat své předky. Ale teď v dospělosti vím, že nejdůležitější superschopnost je schopnost vyléčit jakoukoliv nemoc.

Recept Zuzany Kúkelové na dobrou vědu: Bez kterých ingrediencí se neobejdete? „Odvaha, nebát se výzev a riskovat, zkoušet nekonvenční řešení, intuice, představivost a kreativita. A nakonec špetka štěstí.“