Laureát

Ing. Tomáš Mikolov, Ph.D.

Laureát Ceny Neuron za významný vědecký objev 2018 - computer science

Ing. Tomáš Mikolov, Ph.D.

Převrat ve svém oboru způsobil, když ještě na studiích vyvinul modely jazyka založené na rekurentních neuronových sítích. Ty dokáží popsat strukturu jazyka mnohem přesněji než jakékoliv předchozí přístupy. Jeho tzv. word2vec model dokáže převést slova do vektorového prostředí. Je jedním z vědců, kteří stojí za skokovým zdokonalením Google překladače a dalších softwarů.

Tomáš v minulosti pracoval pro takové technologické giganty, jakými jsou Google, Facebooku nebo Microsoft, ale vrátil se ze světa zpět domů. Nyní vede výzkumný tým na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT.

Jsme hrdí na objevy Tomáše Mikolova, který významně zdokonalil zpracovávání lidského jazyka počítačem a zásadně tak přispěl k rozvoji umělé inteligence. Za tento významný vědecký objev byl oceněn Cenou Neuron v oboru computer science.

Přečtěte si interview s Tomášem Mikolovem Každá technologie se dá zneužít, které jste napsali vy sami svými dotazy v rámci projektu Ptejte se vědců

Poslechněte si diskuzi s Tomášem Mikolovem z konference Věda palivem moderního byznysu, ve které diskutoval společně s dalším expertem na AI Michalem Pěchoučkem a fyzikem Tomášem Jungwirthem.