Sledujte Neuron Talk: Geopolitika na kritickém bodě

Proč současná geopolitická situace připomíná stav před 100 lety? Kde nalézt novodobého Churchilla? Co může udělat každý z nás, abychom i nadále žili ve svobodě?
Jak by měla zareagovat společnost, armáda a ekonomika?

Pusťte si ze záznamu Neuron Online Talk - exkluzivní online diskuzi,
která spojila špičkové odborníky z různých oborů i profesí.

Historik Petr Koura. Diplomat Petr Kolář. Voják Otakar Foltýn. Byznysmen Dalibor Dědek. Sociální psycholožka Sylvie Graf. Souvislosti. Mocenské vztahy. Vojenské konflikty. Zdroje a válečná ekonomika. Různé pohledy na současnou geopolitickou situaci a bezpečnostní rizika spojená s mocenskými konflikty, které se přibližují k našim hranicím. Zjistěte, proč je geopolitika v krizi a proč svět kolem nás vře a co může každý z nás udělat pro to, abychom uchovali hodnoty západní demokracie a nadále žili ve svobodě. 

Řečníci live streamu

  • Petr Koura, historik - specialista na české politické a kulturní dějiny 20. století, dějiny protektorátu Čechy a Morava, vzpomínkovou kulturu a filmy s historickou tematikou. Laureát Ceny Neuron.
  • Sylvie Graf, psycholožka - zkoumá, jak snižovat napětí mezi znepřátelenými skupinami a hledat porozumění ve společnostech, které projdou konfliktem. Laureátka Ceny Neuron.
  • Petr Kolář - poradce prezidenta republiky, bývalý diplomat v USA a Rusku
  • Dalibor Dědek - podnikatel a mecenáš Nadace Neuron
  • Otakar Foltýn - Vojenská kancelář prezidenta republiky, důstojník Armády ČR

Diskuzi, která se uskutečnila 28. 2. 2024, moderovali Miroslav Bárta, egyptolog, archeolog a historik, člen Expediční Rady Nadace Neuron. A Monika Vondráková, spoluzakladatelka a ředitelka Nadace Neuron.

Zleva: Miroslav Bárta, Monika Vondráková, Petr Kolář, Sylvie Graf, Otakar Foltýn a Petr Koura. Dalibor Dědek, další z řečníků Neuron Online Talku, na fotce není, do diskuze vstupoval online.

Co v rámci Neuron Online Talku zaznělo? 

  • HISTORICKÉ SOUVISLOSTI: kořeny aktuálních konfliktů, v čem se situace (ne)shoduje s počátkem druhé světové války, pacifismus vs. silná akceschopnost…
  • BEST PRACTICES VE VNITŘNÍ I MEZINÁRODNÍ POLITICE: shoda většinové společnosti na hodnotách a vůli je bránit, role Evropy a ČR, jak (vy)řešit konflikt na Ukrajině a co ostatní události ve světě (USA, Čína, Írán, Severní Korea…)
  • KDE KONČÍ DIPLOMACIE, ZAČÍNÁ ARMÁDA: kde končí diplomacie a začíná armáda? Obranné možnosti Evropy a co “závislost” na USA? Stav armády ČR…
  • POTŘEBNÉ ZMĚNY VE SPOLEČNOSTI A EKONOMICE: čeká nás další závod ve zbrojení? Zdroje válečné ekonomiky Ruska vs. Evropy/Česka, role průmyslu, strategie dalšího vývoje…
  • KONKRÉTNÍ KROKY, ABYCHOM I NADÁLE ŽILI VE SVOBODĚ

Sledujte naše neuronové sociální sítě