Ambasador projektu Neuron Junior

Matyáš Boháček

„Potřebujeme více vzorů, hlubší interakci s vědci pro žáky již na školách a programy, které by vědu zpřístupnily těm, kteří si ji chtějí vyzkoušet.“

 Matyáš Boháček

Přestože před nedávnem odmaturoval, má už na svém kontě úspěšné aplikace nebo přednášení v zámoří. Nyní s vědci v USA zkoumá umělou inteligenci a její možná úskalí. Matyáš Boháček se díky Nadaci Neuron vydal na stáž na Artificial Intelligence Research na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Nyní studuje na Stanfordu, místu, kde se rodí největší světové technologické mozky. 

Matyáš Boháček se stává ambasadorem projektu Neuron Junior, kde bude studenty podporovat v jejich zápalu pro vědu a motivovat je, aby se již na střední škole pokusili získat ve vědě co nejvíce zkušeností.

„Lidé často říkají, že bez produktivní vědy naše společnost nemůže růst. V kontextu klimatické změny, masivní politické polarizace a nových rizik spojených s AI však věřím, že bez špičkové vědy naše společnost ani neudrží svou stávající podobu,“ popisuje Matyáš důležitost vědy. „Neuron kultivuje špičkovou vědu v naší zemi a s ní i naši kolektivní schopnost porozumět a čelit těmto hrozbám.“

I z toho důvodu cítí velkou motivaci vědu popularizovat a snažit se pro ni získat nové nadšené talenty. „Pro mě je věda ve své podstatě strukturovanou fascinací světem a touhou po porozumění, která nám je do jisté míry všem vrozená. Z vlastní zkušenosti ale vím, že mnoho studentů, kteří si tuto fascinaci více vybudují, ani nenapadne, že by se sami mohli stát vědci - často proto, že si pod „být vědcem“ nedovedou nic konkrétního představit,“ doplňuje. „Potřebujeme více pozitivních vzorů, hlubší interakci s vědci pro žáky již na základních a středních školách a programy, které by vědu zpřístupnily těm, kteří si ji chtějí vyzkoušet.“

Právě proto se Matyáš Boháček v roce 2024 stal ambasadorem programu Neuron Junior, který se na tyto studenty zaměřuje a nabízí jim pomocnou ruku v cestě za špičkovou vědou.

Matyáš Boháček v médiích: