Garant

Martina Benešová-Schäfer, Dr. rer. nat.

Garant Ceny Neuron za propojení vědy a byznysu

 Martina Benešová-Schäfer, Dr. rer. nat.

"Cena Neuron za propojení vědy a byznysu významně poukazuje na další důležitý způsob, jakým se dá věda rovněž dělat. Alternativní přístupy jsou ve vědě zcela zásadní a tato cena šíří esenciální povědomí o rozmanitosti. Být garantkou této ceny je pro mě velká čest a nesmírně mě těší, že se mohu spolupodílet na podpoře výjimečných transferů vědy a pionýrů v této oblasti," říká Martina Benešová-Schäfer, garantka ocenění, které Nadace Neuron oceňuje za transfer vědy do byznysu.

Česká jaderná chemička Martina Benešová-Schäfer spoluvyvinula radiofarmakum, které umožňuje detekci a zobrazení nádoru prostaty. Radioaktivní molekula se umí přímo v těle pacienta „navázat“ na rakovinnou buňku, ozářit ji a zničit, a to bez vážnějších vedlejších účinků. V roce 2014 bylo toto radiofarmakum úspěšně patentováno a v roce 2022 schváleno ke klinickému použití u pacientů s rakovinou prostaty. Tržní hodnota léku se odhaduje na miliardy dolarů.

Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy vystudovala obor Jaderná chemie. Doktorské studium absolvovala v Heidelbergu a postdoktorantskou stáž ve Švýcarsku. Působí v Německém centru pro výzkum rakoviny v Heidelbergu. 

V roce 2023 se stala garantkou Ceny Neuron za transfer vědeckého patentu do byznysu.