Laureát

Mgr. Martin Schwarzer, Ph.D.

Laureát Ceny Neuron 2023 pro nadějné vědce v oboru biologie

Mgr. Martin Schwarzer, Ph.D.

Martin Schwarzer zkoumá vliv bakterií na růst mláďat savců a se svým vědeckým týmem jako první ukázali, že střevní bakterie jsou nezbytné pro optimální růst v raném věku. Jedná se o důležitý objev, který přispívá k pochopení vlivu mikrobiomu na růst savců a může zásadním způsobem přispět k řešení podvýživy u dětí. Na svůj výzkum získal v roce 2017 grant Neuron Impuls, který zakončil publikací výsledků v časopisu Science. Martin Schwarzer působí v Novém Hrádku Mikrobiologickém ústavu AV ČR v Novém Hrádku.

Jak bakterie ovlivňují růst mláďat? A jak důležité je složení mikrobiomu ve střevech savců? Odpovědi hledá Martin Schwarzer, laureát Ceny Neuron 2023 v oboru biologie.

„I když je Cena Neuron ocenění pro jednoho člověka, za celou touto výzkumnou prací je spousta hodin a práce celého týmu. Děkuji proto svým kolegům za podporu.“

7 otázek pro Martina Schwarzera

Kdy se vám ve vědeckém životě vyplavilo nejvíc endorfinů?

Naposledy, co si vzpomínám, když se nám potvrdila naše hypotéza, že receptor přirozené imunity NOD2 ve střevních epiteliálních buňkách hraje zásadní roli pro podporu juvenilního růstu u chronicky podvyživených myší, kterým je podávána bakterie Lactiplantibaccillus plantarum WJL.

Která křižovatka na vaší vědecké cestě pro vás byla zásadní?

Po čtvrtém roce na vysoké škole jsem si vzal roční volno a odjel do Anglie pracovat s lidmi s mentálním postižením. Takový předčasný neplacený sabbatical, ale zcela zásadní. Naučil jsem se tam péct chleba a plést koše. A taky jsem tam poznal kamarády Leoše a Veroniku, na jejichž svatbě jsem později poznal svou budoucí ženu Petru. A shodou okolností máma Veroniky je Dr. Kozáková. Později jsem se dozvěděl, že existuje Laboratoř gnotobiologie a nastoupil tam po ukončení vysoké školy jako student doktorského studia.

Nastala někdy chvíle, kdy jste chtěl s vědou seknout? 

Ano, na začátku doktorského studia. Ale pak jsem přišel na to, jak se ta věda dělá, a zjistil jsem, že mi to jde a že v tom můžu být dobrý.

Kdybyste si mohl vybrat jednu superschopnost, která by to byla?

Pokud bych si mohl vybrat nějakou superschopnost, volil bych ŠTĚSTÍ. Ale to už vlastně mám.

Co by vám usnadnilo vaši práci?

Mít základní finanční stabilitu, která by umožnila vytvoření vědeckého týmu. Tím myslím vytvoření solidně placených vědeckých a laborantských pozic. Co pět let by byly evaluovány, ale byla by tu základní jistota pro možnost věnovat se vědě.

Jak vypadá vaše pracoviště?

V poslední době je to hodně židle, stůl a počítač, kolem papíry s poznámkama a vytisklé články. Pokud jde o pracoviště jako celek – Laboratoř gnotobiologie se nachází v údolí řeky Olešenky, je obklopená lesy. Pyšní se výstavním cihlovým komínem a budovy kolem dávají tušit, že laboratoř byla původně fabrika.

Existuje nějaká záhada, kterou byste chtěl rozluštit?

Tajemství života. Asi bych to neluštil přímo já, ale zajímalo by mě to. Ten moment, když smícháte všechno potřebné a ono to cvakne a začně běžět, kdy se rozběhnou všechny procesy, ten život, a všechno se to nezadržitelně valí kupředu, mění a množí.

Recept na dobrou vědu podle Martina Schwarzera: Bez kterých ingrediencí se neobejdete? "Peníze, zažranost do problému, spolupráce!"

Martin Schwarzer je také laureátem ceny Neuron Impuls, kterou získal v roce 2017 právě za tento výzkum. Přečtěte si, jak se od první podpory Neuronu dostal až k publikaci v prestižním časopisu Science.