Laureát

prof. RNDr. MUDr. Marek Malík, DrSc.

Laureát Ceny Neuron za přínos světové vědě za rok 2012 - medicína

prof. RNDr. MUDr. Marek Malík, DrSc.

Narodil se v roce 1951 v Praze. Po absolvování Matematicko-fyzikální a Lékařské fakulty UK a několika letech činnosti na svých alma mater odjel v roce 1987 do Velké Británie po krátkém pobytu v ČR odjel v roce 1991 natrvalo do Velké Británie. Pracuje jako profesor srdeční elektrofyziologie na University of London. Člen American College of Cardiology a Evropské kardiologické společnosti. Člen několika vědeckých společností, včetně společností American College of Cardiology a Evropské kardiologické společnosti. Jako jediný člověk žijící mimo USA je od roku 2009 odborným pracovníkem v americké Food and Drug Administration.

Není to tak dávno, co některé běžné léky vyvolávaly u některých lidí tak vážnou srdeční arytmii, až pacienti zemřeli. Například v první polovině 90. let skonalo v USA několik set osob, kterým byl předepsán nový lék na sennou rýmu. Díky týmu profesora Marka Malíka už toto riziko lidem nehrozí. Když začali ve Spojených státech i v Evropě umírat lidé na léky, od kterých očekávali pomoc, rozběhl se přibližně v deseti či dvaceti místech na světě rozsáhlý výzkum sledující vliv všech druhů medikamentů na srdeční činnost. Před patnácti lety se k tomu bádání připojil profesor Marek Malík, srdeční elektrofyziolog z britské University of London. Jeho tým pak jako první na světě vytvořil metodiku, kterou lze určit, zda běžný lék, třeba na sennou rýmu, může ohrozit pacienta vyvoláním životu nebezpečné arytmie. Český odborník při tomto výzkumu uplatnil svoje matematické a medicínské znalosti získané během studia Matematicko-fyzikální a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, které absolvoval koncem 70. let minulého století.

„Matematiku jsem měl rád od školních let a medicína mě zaujala, když jsem jako kluk ležel asi šest neděl v nemocnici,“ vysvětluje dnes profesor Malík, proč později začal studovat obě fakulty. V roce 1982, kdy působil na obou svých alma mater, získal grant k badatelské činnosti ve Velké Británii. „Potěšilo mě, že se svými vědomostmi z českých škol vyrovnám zahraničním odborníkům,“ vzpomíná profesor na svojí první stáž v cizině. S britskými elektrofyziology začal soustavněji spolupracovat v roce 1983 a později si vyjednal povolení k tříletému pobytu. Po roce 1989 se chtěl vrátit domů, ale brzy zjistil, že na jeho specializovaný výzkum není v České republice dostatek financí. Využil proto nabídky londýnské univerzity a od roku 1991 zůstal v Británii. „Mým současným cílem je vyvinout metodiku, se kterou bude možné u konkrétního pacienta určit, jestli mu nehrozí porucha srdečního rytmu po užití jakéhokoliv léku. Například na tlumení bolesti nebo žaludeční nevolnost,“ říká profesor Malík.

O tom, jak uznávaným expertem je ve svém oboru, svědčí fakt, že jako jediný z lidí žijících mimo USA získal v roce 2009 pozici odborného pracovníka v americké Food and Drug Administration.

Marek Malík v médiích:

Hospodářské noviny https://archiv.hn.cz/c1-66218760-nekdy-se-s-nadsazkou-rika-ze-kardiologove-se-deli-na-elektrikare-a-instalatery-no-a-ja-jsem-elektrikar-rika-marek-malik